Random Collective Berlin
Studio sdružuje profesionální ilustrátory, animátory, a vizuální umělce, jejichž klienty jsou největší světové společnosti. I když jsou různých národností, spojuje je působení v berlínské volně propojené skupině, kde každý pracuje na svých věcech, ale zároveň sdílí své podněty a inspiraci s ostatními členy. Na LUSTR festival přivezli práce některých svých členů, ale i stejně smýšlejících kamarádů Cachetejack a Jose Mendeze.
Martina Paukova – martinapaukova.com
Juan Molinet – lebureau.tv
Josefina Preumayr – josefinapreumayr.com
Elda Broglio – eldabroglio.com
Guille Comin – guillecomin.com
Marcela Bustamante – notflipper.com
Joe Taylor – www.joetaylor.work
Cachetejack- cachetejack.com
Maria Giemza – mariagiemza.com
Jose Mendez – josemiguelmendez.com
Jonathan Vermersch – jonathanvermersch.com
Baris Cavusoglu – @bariscavusoglu/
Chrudoš Valoušek
Chrudoš Valoušek (1960) je grafik a ilustrátor. Vystudoval SUPŠ v Uherském Hradišti a monumentální malbu na pražské UMPRUM. Za svou práci obdržel řadu ocenění – hlavní cenu na letošním festivalu BolognaRagazzi Award, ocenění za Nejkrásnější českou knihu roku pro děti, Zlatou stuhu za výtvarný počin roku nebo cenu Revolver revue. Je také držitelem historicky prvního ocenění věnovaného linorytu na Grafice roku. Kromě Panáčka, pecky, švestky, polena a zase panáčka (2017) ilustroval knihy O zlaté mrkvi (2003), Chrudošův mix přísloví (2008), Zazi v metru (2010), Žaloudění v Kundibále (2010), Valouškova zvířátka (2014) a Chrudošův zvěřinec (2014). Žije v Praze, pracuje v Národní galerii.
ČOU CUNG-WEJ, ČU JING-ČCHUN
Hlemýždím tempem
Mezinárodně oceňovaní čínští autoři vytvořili filozoficky laděný příběh nejen pro dětské čtenáře, svou povahou připomínající putování Malého prince. Na první pohled kniha zaujme především svými ilustracemi – ilustrátor Ču Jing-čchun je milovníkem a pozorovatelem přírody, mnohá dobrodružství zobrazená v knize se skutečně udála. Při práci využil tradiční malířskou techniku.
Počkejte, nepřehlížejte tuhle sotva znatelnou stopu. Zanechal ji tu za sebou jistý hlemýžď při své pouti životem. Někdo si možná řekne: Co je mi do hlemýždě, toho pomalého, nemotorného tvora? Ale nemyslete, v naší uspěchané době nás právě pomalost může dovést tam, kde vládne pokoj a klid a kde můžeme poznat pravdu o životě.
Čou Cung-wej docentka Fakulty vzdělávání Nankingské pedagogické univerzity, její sbírka esejí s názvem Mravenci byla oceněna německým výborem UNESCO zvláštní cenou pro nejkrásnější knihu roku 2008.
Ču Jing-čchun grafik a ilustrátor, umělecký vedoucí knižního ateliéru Šu-i-fang a Vydavatelství Nankingské pedagogické univerzity. Jeho knihy jsou opakovaně oceňovány titulem „nejkrásnější kniha roku“, Bezešvá získala v roce 2007 ocenění za design na Lipském knižním veletrhu, kniha Mravenci pak zvláštní cenu pro nejkrásnější knihu roku 2008.
Oba autoři se zúčastní festivalu LUSTR nejen svou instalací ale i workshopem pro návštěvníky.
MORS
MORS je mezinárodní festival knižní ilustrace a vizuální podoby literárního díla. Tvůrčí místo, které spojuje moderní knižní ilustrátory, umělce, nakladatele, spisovatele a čtenáře.
Na LUSTR přivezou jeho zástupci kolekci děl loňských výherců a tím naše spolupráce nekončí, na letošním ročníku se v Moskvě budou prezentovat i čeští tvůrci. Nejen svými díly ale i workshopy a přednáškami.
Prezentace festivalu MORS na LUSTR 2019 se koná ve spolupráci s Českými centry.