PROGRAM 2019

VÝSTAVA

18:00-22:00

BAR

18:00
Zahájení

19:00-20:30
VuTru

20:30–22:00
STEP BY STEP

22:00–00:00
Raphael Kosmos (Endless Illusion)

KOUPIT

VÝSTAVA

10:00-20:00

KOUPIT

DĚTSKÝ KOUTEK

11:00–13:00
Textilní dílna pro děti s ROE

Přijďte si barvami vylepšit staré kousky oděvu nebo vyzdobit prázdné tričko. Tiskneme a kreslíme na světlá trička, mikiny, látky, prostě cokoli s minimálním podílem bavlny 50%. Nezapomeňte donést své vlastní staré oblečení, které chcete vylepšit. Na místě bude k dispozici pár secondhand kousků k zakoupení, ale v omezeném množství.
Těší se na vás a vaše nápady, ROE

Workshop je pro všechny věkové kategorie (nejmenší za doprovodu rodičů). Cena za workshop je 50 Kč/osoba jako příspěvek na barvy a materiál (látky a oblečení si přineste, prosím vlastní).

CENA: 50 Kč

INFO

WORKSHOP

14:00–16:00
Usměvavé krasopsaní / Lucie Špatenková

Workshop je převážně určený pro krasopisce začátečníky, kteří už nějaké zkušenosti s krasopsaním mají a také pro mírně pokročilé. V průběhu workshopu si účastníci vyzkouší lehce experimentální a kreativní techniku psaní na větší formát. Vyzkouší si psaní pomocí štětce za pomocí tuše (v čemž se najdou milovníci černé) a akvarelových barev (což ocení lidé, kteří rádi koukají na svět barevněji). Z kurzu si tedy budou účastníci moci odnést vlastní plakát třeba s nějakým oblíbeným citátem či mottem.

CENA: 250 Kč

KOUPIT

17.00–19.00
Jak zalidnit komiks aneb Příběhový character design / Štěpánka Jislová

Jak se navrhují kreslené postavy? Komiksový autor je nejen režisérem a kameramanem, ale obstarává přece i výběr herců! Na workshopu se Štěpánkou se dozvíte, jak pracují s postavami animátoři Pixaru, že správné tvary jsou půlkou úspěchu a společně nakreslíte postavu, která řekne váš příběh na vás. Workshop sestává z teoretické části s názornými ukázkami, které ve svižném tempu střídají série menších praktických úkolů. Na závěr dvouhodinového bloku pod rukama účastníku vznikne komiks, který by stejně tak dobře mohl být první stránkou jejich grafické novely.

CENA: 250 Kč

KOUPIT

PROMÍTÁNÍ

18:00–19:00
T͢o͢h͢l͢e͢ ͢n͢e͢n͢í͢ ͢v͢e͢č͢e͢r͢n͢í͢č͢e͢k͢ 

Pásmo krátkých animovaných filmů z dílny UMPRUM zasvěcených dospělému divákovi aneb ateliér Filmové a televizní grafiky a jeho rozmanitá, obskurní, ale veskrze sympatická tvorba.

ZDARMA

INFO

 

PŘEDNÁŠKA

19:00–21:00
LUSTR TALKS: RANDOM COLLECTIVE & FRIENDS BERLIN

Potkejte se se zahraničními hosty! Random Collective je studio, které sdružuje světové profesionální ilustrátory a animátory.

Na LUSTR přijedou se svými kamarády vystavovat a říct nám něco o své práci. Přijďte se s nimi seznámit!

Martina Paukova , Juan Molinet, Josefina Preumayr, Elda Broglio, Guille Comin, Marcela Bustamante, Joe Taylor, Maria Giemza, Cachetejack, Jose Mendez

Prezentace bude v angličtině, vaše následné dotazy rádi přetlumočíme.

KDE: Přednáškový sál
CENA: přednáška je zdarma v rámci festivalové vstupenky
INFO

VÝSTAVA

10:00-20:00

KOUPIT

 

DĚTSKÝ KOUTEK

11:00–13:00
Abecedář — alefbetář

Povídání a kreslení pro děti o hebrejské abecedě pod vedením hebraistky Alžběty Glancové. Chcete-li se naučit základní a potřebná slovíčka, a maličko si zakreslit pastelkami, jste na správné adrese. Rabín, pomeranč, máma, velryba a další. Knihu vydává nakladatelství XAO.

CENA: zdarma

INFO

 

WORKSHOP

13:00–15:00
Design postav pro animaci / Elda Broglio & Guille Comín

Jaký je rozdíl mezi návrhem postav pro tisk a pro animaci?  V tomto workshopu budete navrhovat postavy z pohledu animace.

Budete utvářet jejich osobnost, nálady a zvláštní vlastnosti tak, aby byly jedinečné a pochopili, jak jsou a jak se pohybují. Protože až po tomto porozumění budou moci prozkoumat vyprávění vlastního příběhu.

Na workshop si vezměte vlastní skicák a telefon nebo iPad s fotoaparátem a staženým programem Motion Studio App.

Workshop povedou Elda Broglio & Guille Comín v angličtině.

CENA: 350,- Kč

KOUPIT

15:00–17:00
Rychlokurz kreslení lidí / Lucie Lučanská

Trpíte ostychem z kresby? Bojíte se, že “to nepude”?? Chtěli by ste kreslit lidské obličeje ale COSI Vám v tom brání? Přihlašte se na náš terapeutický herní rituál a otevřete své kresebné čakry.

Úvodem o proporčních pravidech proplujeme do nácvikového modulu rychlé a volné ruky. Určeno naprostým začátečníkům i naprostým pokročilým.

O lektorce: Asistenci při tomto divokém dobrodružství vám laskavě poskytne Lucie Lučanská, absolventka atelieru AI+G na pražské UMPRUM, autorka dublikací Dort a zlo, Jeptiše, Utrpení mladého pudla, Zombiegirls a dalších.

CENA: 250 Kč

KOUPIT

 

PŘEDNÁŠKA

16:00–18:00
Digitální akvarel a jiná mokrá média v programu Rebelle
Přednáška predstavuje inovatívní nástroje a výtvarné techniky v programu Rebelle při tvorbě akvarelu, kvaše, akrylu a tuše. Na pozadí programu probíhá simuláce kapalin, která interaguje s různými materiály a tím umožňuje neobvyklou míru vizuálního realismu digitálních nástrojů. Obsahem přednášky je ukázka originálních možností výtvarného projevuv digitálním světě jako je interakce barev, vlhčení a sušení podkladových materiálů, či používání maskovacích kapalin.

Po přednášce následuje workshop, kde si digitální nástroj Rebelle můžete vyzkoušet.

Přednášející: Ing. arch. Peter Blaškovič, Mgr. Ľubomír Zabadal, PhD.

rebelle.escapemotions.com

ZDARMA

INFO

PROMÍTÁNÍ

18:00–19:00
T͢o͢h͢l͢e͢ ͢n͢e͢n͢í͢ ͢v͢e͢č͢e͢r͢n͢í͢č͢e͢k͢ 

Pásmo krátkých animovaných filmů z dílny UMPRUM zasvěcených dospělému divákovi aneb ateliér Filmové a televizní grafiky a jeho rozmanitá, obskurní, ale veskrze sympatická tvorba.

ZDARMA

INFO

VÝSTAVA

10:00-20:00

KOUPIT

 

DĚTSKÝ KOUTEK

11:00–13:30
DidaDiv pro děti

Máte příběh pro divadlo? Vidíte svět kolem sebe divadelníma očima? Chcete si ověřit, jestli máte šikovné ilustrátorské ruce?

Zveme děti a jejich rodiče na tvůrčí dílnu, kde společně ztvární vlastní divadelní představení pro kartonovou loutkovou platformu DidaDiv.
Provedeme Vás několika tvůrčími kroky při výrobě divadelního představení.
Workshop pak završíte premiérou před publikem a budete mít možnost nahrát své představení na kanál DidaDiv.cz

Dílna je zdarma, přivítáme dobrovolný příspěvek na použité materiály.

INFO

 

WORKSHOP

11:00–14:00
Na procházce divokou krajinou a krajinou s domy / Veronika Vlková

Workshop je určený převážně začátečníkům, kteří mají s technikou akvarelu malé zkušenosti a kteří mají touhu objevovat a zkoumat. Díky schopnosti akvarelu rozpouštět se a rozpíjet, se vydáme na dobrodružnou cestu intuice a experimetu, kde se pokusíme oprostit se od svých očekávání, představ a běžně používaných forem, budeme obyčejně žasnout nad sílou barev a dětsky se radovat ze hry s vodou, abychom nakonec zase zpátky vše zanalyzovali, poskládali a vybudovali příběh. Třeba o krajině plné domů, ve kterých se svítí. Kdo nás pozve na návštěvu?

Technika: akvarelová malba, kresba pastelkami, koláž, základní knižní vazba.

O lektorce: Veronika Vlková je výtvarnice a ilustrátorka, absolventka Fakulty výtvarných umění v Brně. Malbě akvarelem se věnuje od roku 2006 a využívá také terapeutických možností akvarelu.

CENA: 400 Kč

KOUPIT

15:00–17:00
Budete se hlásit na vysokou uměleckou školu? / Vítek Mecner

Workshop je určený převážně středoškolákům, kteří se budou hlásit na vysokou školu se zaměřením na ilustraci. V rámci workshopu proběhne cvičení, podobné přijímacímu řízení. Budeme zpracovávat několik menších úkolů, následovat jejich konzultace a předání zkušenosti od Vítka Mecnera, který se po maturitě úspěšně zařadil mezi studenty UMPRUM, v oboru Ilustrace. Vítek je jeden z nejmladších z nastupující ilustrátorské generace, využijeme jeho čerstvou pamět z příprav na školu, a dozvíš se, co tě pak čeká v prvních ročnících.

Technika: Převážně kresba tužkou, fixou nebo tuží

O lektorovi: Vítězslav Mecner je studentem pražské UMPRUM, obor Ilustrace a grafika, vystudoval Střední uměleckou školu v Ostravě. Jako jeden z mála studentů se dostal na velmi žádaný obor Ilustrace napoprvé. Kromě studia se stíhá věnovat zakázkové tvorbě. Jeho ilustrace se vyznačuje výraznou barevností a humorem.

CENA: 250 Kč

KOUPIT

17:00–19:00
Kouzlo tušové malby

Přední čínský ilustrátor Ču Jing-čchun vás uvede do tradiční techniky, s níž sám pracuje inovativním způsobem, překonává konvence. Přijďte poodhalit kouzlo černé tuše a přesvědčit se, že malba může být způsobem kontemplace a zpomalení v hektické době. Součástí workshopu je křest českého vydání autorovy knihy Hlemýždím tempem.

Workshop pro dospělé i starší děti, pro všechny zájemce o tušovou malbu.

Tlumočení do češtiny zajištěno

Vstup zdarma 

 

PŘEDNÁŠKA

16:00–17:30
Hyper Talks by Drawetc.

Krátké 5-8 minutové talky na téma, které si zvolí ilustrátor sám. Připravili jsme pro Vás premiérovou sedmičku ve složení: Vladimír Strejček (ilustrátor) Karel Cettl (komiksový autor) Viktor Svoboda (animátor) Anička Kubcová (ilustrátorka) Josef Šmíd (vítěz mural artu na Vltavské) Woody Troják (ilustrátor) Josef Sedlák & Tomáš Staněk (časopis Xerox). Bude to rychlý a výživný.

ZDARMA

INFO

VÝSTAVA

10:00-20:00

KOUPIT

 

DĚTSKÝ KOUTEK

10:30-12:30
Kreativní dílna s knihou Syrovátka sytí selátka

Přijďte se podívat a něco si vytvořit na kreativní dílnu s Janou Jandáčkovou (autorkou ilustrací alternativní logopedické cvičebnice pro děti Syrovátka sytí selátka, která vyšla loni ve vydavatelství Verzone).

Knihu si představíme a ukážme si, jak s ní pracovat. Zahrajeme si logopedické pexeso na procvičení C / S / Z a vytvoříme si originální koláže z barevných papírků, originálních látek a zajímavých útržků. Dílna je vhodná pro děti od 5ti let. Veškerý materiál bude už na místě.
Těšíme se na vás!

CENA: zdarma

INFO

 

WORKSHOP

17:00–19:00
Workshop monotypie – tisk ze skla / Juliána Chomová

Na workshopu si vyzkoušíme hravou techniku tisku z výšky. Monotypie je od slova monotyp – tedy jeden originální tisk. Spočívá v kresbě přes papír na sklo, které je pokryté tiskařskou barvou. Výsledky kresby na sklo mají různé překvapivé otisky v závislosti na na nástrojích, které použijeme. Technika otevírá mnoho možností, záleží na tvojí kreativitě. Součástí workshopu jsou veškeré materiály.

O lektorce: Workshop povede Juliána Chomová, která se věnuje ilustraci, komiksu a tiskovým technikám. Po studiu na UMPRUM založila s přítelem v Praze domácí sítotiskovou dílnu Fatcatpress. Juliána také spolupracuje s nezávislým nakladatelstvím Kudlapress, které se věnuje risografii.

CENA: 250 Kč

KOUPIT

 

PŘEDNÁŠKA

17:00–18:00
Prezentace Picturebookfestival

18:00–19:00
RAKETA
– časopis, ve kterém chce každý letět. Joachim Dvořák z nakladatelství Labyrint představí v 66 obrazech příběh dětského časopisu Raketa.

19:00–19:15
Vyhlášení diváckého hlasování o nejlepšího ilustrátora festivalu LUSTR 2019

Hlasujte o nejlepšího ilustrátora LUSTR 2019 pomocí hlasovacích lístků, ktere najdete u pokladny festivalu. Ilustrátor s nejvyšším počtem hlasů získá možnost vytvořit visuál příštího LUSTR festivalu a další hodnotné ceny. Z hlasovacích lístků náhodně vybereme 3 hlasující, které od nás také dostanou ceny.

Mezi cenami pro hlasující jsou licence na Rebelle 3, kartonové loutkové divadlo DidaDiv, plakát, baťoh a katalog LUSTR 2019

19:15–20:00
Přehlídka loutkových představení DidaDiv

iLUSTRátoři pro DidaDiv – kartonová divadelní představení ztvárněná ilustrátory LUSTRu

Přehlídka krátkých divadelních představení vytvořených ilustrátory LUSTRu. V průběhu festivalu osloví DidaDiv vystavující ilustrátory s nabídkou vytvořit svůj vlastní animovaný svět – scénografii pro kartonové divadlo a příběh, který se v tomto světě odehrává.
Při závěrečném večeru LUSTRu autoři svůj příběh zahrají naživo před publikem, nebo jej promítnou v online verzi.

INFO

20:00–23:00
RAW ART WRESTLING 

Druhé soutěžní kolo ilustrátorské soutěže Raw Art Wrestling – analog. Do soutěže se můžete přihlásit do 30.8.2019, posláním portfolia na adresu hello@r-a-w.cz

INFO

VÝSTAVA

10:00-20:00

KOUPIT

 

WORKSHOP

17:00–19:00
Tisknu si své triko – tisk z měkké pěny / Juliána Chomová

Dones na Lustr triko, které tě už nebaví. Vystřihneš si vlastní motiv a sám si ho otiskneš na tričko nebo plátěnku. Workshop pro všechny věkové kategorie je zaměřen na tisk z výšky z měkké pěny pomocí lžíce a kvalitních tiskařských barev. Textil je po tisku možné prát i žehlit. Účastníci si můžou přinést na potisk různý starý textil, který nemá vysoký vlas nebo strukturu (tričko, rolák, košile, mikina, pyžamo, plátenka, batoh, obrus, povlak na polštář, kuchynská uterka, atp…). Textil musí být světlý nebo středně barevný, ne černý. V ceně workshopu jsou veškeré pomůcky, barvy a v případě zájmu bude k zakoupení čisté triko nebo plátěnka.

O lektorce: Workshop povede Juliána Chomová, která se věnuje ilustraci, komiksu a tiskovým technikách. Po studiu na UMPRUM založila s přítelem v Praze domácí sítotiskovou dílnu Fatcatpress. Juliána také spolupracuje s nezávislým nakladatelstvím Kudlapress, které se věnuje risografii.

CENA: 250 Kč

KOUPIT