V říjnu 1920, přesně sto let před otevřením této výstavy, vznikla v Praze umělecká skupina Devětsil, jejímuž espritu a odkazu věnujeme v rámci Lustru samostatnou výstavu. Také nás ale zajímalo, jak vypadají ilustrátorské skupiny a kolektivy současnosti – co je spojuje, jaké mají ambice a jaké důvody sdružovat se. Členové Devětsilu v duchu moderny usilovali o vytvoření zcela nových výtvarných jazyků, které budou nejen odpovídat duchu doby, ale také budou mít sílu proměnit společnost. Jaké nároky na svou tvorbu mají ilustrátoři pracující v kolektivech o sto let později? A jaké okolnosti nebo důvody je vůbec dovádějí k myšlence taková uskupení vytvářet?
V souladu s duchem naší současnosti jsou i dnešní tvůrčí kolektivy velmi různorodé. Rozhodly jsme se proto vystavit opravdu pestrý výběr českých i zahraničních skupin, které mohou reprezentovat širokou škálu postojů a přístupů k práci. V našem výběru vedle sebe najdete jak komerčně zaměřené spolky, tak zaryté experimentátory, hybatele alternativní kultury i čistě subkulturní záležitosti. Některé skupiny jasně formulují své názory na politiku a společnost, jako například belgičtí Tieten met haar nebo Laydeez Do Comics Praha věnující se genderové problematice v komiksu. Jiné spojují spíše formální podobnosti v kresbě nebo práce pro stejný segment trhu. Volnější kolektivy spřízněných tvůrců také často vznikají kolem tiskařských dílen (příkladem budiž Riso Club Leipzig), malých nakladatelství (reprezentovaných kolektivem Xao nebo lotyšskými Kuš!) nebo periodik – ať už těch oficiálních, jako je slovinský Stripburger, nebo kolem self-publishing fenoménů, jako tuzemští XRX MAG, Nýbrž nebo němečtí Squash a Fan Art. Důvodem pro utváření kolektivů ale může být taky obyčejná lidská potřeba sdílet radosti a starosti života kreslíře na volné noze a podělit se o náklady na pronájem studia, jak to líčí dívčí ilustrátorské skupiny Babagoi a Ateliér Žitomír.
Zúčastněné kolektivy jsme požádaly, aby svou výstavou vyjádřily vlastní manifest. Není to zrovna snadný úkol. Snad však návštěvníkům pomůže poodhalit hlubší pozadí, které stojí za aktivitami vystavených ilustrátorů.
Kurátorky výstavy Barbora Müllerová a Nadia Sheshukova
Ateliér Žitomír
je volný kolektiv tří ilustrátorek a animátorek, které pracují ve společném studiu v pražských Vršovicích. Většinou vystupují samostatně, ale kromě prostoru pro práci spolu sdílejí názory, pohled na ilustrátorské řemeslo a radost z kresby. A také pohodovou workflow, protože na dobré náladě při kreslení jim opravdu záleží. Pracují hlavně pro knižní trh, magazíny a hudební scénu, ale také aktivně vystavují.
Babagoi o sobě mluví jako o třech babách (slovo baba v různých jazycích znamená dítě, starou ženu a čarodějnici), které se potkaly během studií ilustrace na univerzitě v Lipsku. Kromě vlastní ilustrátorské tvorby organizují akce se živým kreslením a grafickými záznamy nebo různé workshopy. Od studií žije a pracuje každá z členek v jiném státě, takže skupina působí od Německa po Japonsko.
Chto yesli? je skupina tří kamarádek a ilustrátorek z ruského Bělgorodu. Potkaly se během studií. Dohromady se daly v létě 2020, aby vyzkoušely, co vznikne, když zkombinují své pohledy na tvorbu a umělecký rukopis v kolektivním projektu. Jejich prvním společným dílem byla série maleb a kreseb procházející postupně pod rukama všech tří členek (a stále dokola). Název skupiny se zrodil spontánně právě během této kreativní hry. V současné době pracují na zinu věnovanému tématu sebepřijetí.
Fan Art je německá skupina ilustrátorů zformovaná kolem stejnojmenného zinu. Ten vyšel poprvé v roce 2014, od té doby skupina vydala pět čísel. Účastní se festivalů komiksu a ilustrace po celé Evropě, s oblibou pořádají také živá čtení vlastních komiksů a workhopy character designu.
Kuš! je nezávislé lotyšské nakladatelství vydávající komiksové sešity a souborné antologie. V publikační činnosti se soustředí na osobitá díla s neokoukanými vizuálními styly a způsoby storytellingu, vydávají díla známých osobností nezávislé komiksové scény z celého světa, čas od času také vyhlašují tematické open cally. Pořádají výstavy, workshopy a rezidenční pobyty a jezdí reprezentovat lotyšskou komiksovou scénu do zahraničí. Jejich antologie byly opakovaně nominovány na prestižní Eisner Awards, v roce 2020 byla jejich série komiksových zinů Š! oceněna komiksovou cenou Broken Frontier Award a editoři Kuš! David Schilter a Sanita Muižniece vstoupili v rámci stejné soutěže do síně slávy.
Laydeez Do Comics Prague je českou větví celosvětově působícího hnutí Laydeez Do Comics sdružujícího ženské tvůrkyně komiksu. První skupina vznikla v roce 2009 ve Velké Británii, brzy se přidaly další v Glasgow, Bristolu, Leedsu, Dublinu, San Franciscu… V roce 2015 založily Tereza Drahoňovská a Štěpánka Jislová také pražskou pobočku. Přednáší, vedou kriticky publicistický blog a pořádají komiksová sympozia – za to první nazvané Gender: Redefined obdržely v roce 2016 cenu Muriel za přínos českému komiksu. Ve svých aktivitách se věnují především genderové tematice. V roce 2018 vydaly sborník komiksů ženských autorek Komiksodějky.
Z pekla se kouří
Z pekla se kouří je volné uskupení pěti výtvarníků, kteří se věnují kresbě a grafickému designu především pro metalovou hudební scénu (s odbočkami k punku, grindcoru a spřízněným žánrům). Uskupení tvoří Jakub Hrdlička a Vojtěch Jasanský (vystupující jako duo Děda Myšinka), David Dolenský, Tomáš Mitura a David Kukoľ tvořící pod přezdívkou Serus. Kolektiv se v tomto složení poprvé prezentoval na jaře 2020 skupinovou výstavou Metal v pražské galerii Xao pod kurátorskou péčí Jakuba Plachého.
Skupina Nýbrž vznikla roku 2012 v ateliéru GD2 na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem. Šestice přátel, která inklinovala více k ilustraci než ke grafice, se dala dohromady a od té doby spolu tvoří ziny (Nýbrž 1 a 2, Birthday Song Hits, Fashion našeho dospívání, Hnědá), vystavuje (například v rámci festivalu XY v Olomouci nebo pravidelně v rámci Lustru) a obráží zinfesty. V minulosti se Nýbrž účastnili například belgického Les VoiZines Festu v Gentu, přehlídky The Millionaires Club v Lipsku nebo tuzemských festivalů Litr, Spring zine fest party nebo PhaseBook.
Riso Club je otevřená, komunitně provozovaná tiskařská dílna v Lipsku. Široké veřejnosti nabízí možnost samostatné práce v dílně, ale i zaučení a asistenci při problémech. Riso Club zároveň funguje jako komerční grafické a tiskařské studio, které se však podle vlastních slov striktně vyhýbá práci, která zavání rasismem, sexismem a podobnými „kulturními výdobytky“. Dílnu založili v roce 2014 Sina, Christiane a Alex, v současné době ji vede Sina společně s Marianem a dílna prochází postupnou proměnou v neziskovou organizaci. Sina a Marian pod její hlavičkou organizují výstavy, na kazetách vydávají kompilace zvané Club Hits a nedávno vypustili svou první radioshow.
Squash je kolektiv přátel a kolegů publikujících stejnojmenné ziny a také komiksy nebo samostatné grafické listy. Věnují se i malbě a animaci. Kolektiv založili v roce 2018 v Lipsku Malwine Stauss, Lina Ehrentraut a Franz Impler a od té doby vydali společně šest čísel zinu Squash. Pořádají autorská čtení a výstavy.
Stripburger je mezinárodní komiksový magazín založený ve slovinské Lublani roku 1992. Po více než čtvrtstoletí kontinuálního publikování je jedním z nejvíce mezinárodně uznávaných komiksových fenoménů ve slovanských zemích a důležitým aktérem celosvětové komiksové scény. Kromě magazínu vydává Stripburger také zahraniční komiksy a grafické novely pro dospělé i dospívající čtenáře, organizuje výstavy a workshopy ve Slovinsku i v zahraničí. V roce 2001 vyhrál časopis cenu za nejlepší alternativní komiks na The Angoulême International Comics Festivalu, v roce 2014 byl oceněn českou cenou Muriel za svůj přínos k popularizaci komiksu ve střední a východní Evropě.
Tieten met haar je belgická skupina ilustrátorů věnujících se především komiksu. Sídlí v Gentu. Vydávají stejnojmenný zin, organizují výstavy a workshopy, působí jako malé nezávislé nakladatelství. Jana Vicost a Valentine Gallardo jsou také součástí kolektivu Les Voizines, který organizuje každoroční zine fest Zine Happening v Gentu.
Xao je nakladatelství, knihkupectví a galerie v Krymské ulici v Praze vedené čtveřicí bývalých spolužáků z pražské UMPRUM – mladých ilustrátorů, které baví svět obrazových knih a komiksů. Prodávají ty nejzajímavější tituly z oboru, zároveň pořádají výstavy současné ilustrace a grafiky. Xao funguje také jako malé nakladatelství vydávající několik publikací ročně.
XRX MAG je undergroundový komiksový časopis, jehož první číslo vyšlo v roce 2012. Od roku 2014 ho vydává dvojice Josef Sedlák a Tomáš Staněk, pod jejímž vedením vyšlo do současnosti dalších devět čísel. V jednotném formátu černobílé A4 se na stránkách XRX MAGu vystřídalo na třicet autorů od zavedených jmen komiksové scény po začínající talenty. Magazín vychází značně nepravidelně jednou až dvakrát do roka. XRX se prezentoval také výstavami a přednáškami na několika tuzemských komiksových festivalech, mj. guerillově i na posledním Lustru.