PROGRAM 2020

ZAHÁJENÍ FESTIVALU

VÝSTAVA
18:00 – 22:00

BAR
18:00 – 22:00

KOUPIT

VÝSTAVA

10:00-20:00

KOUPIT

WORKSHOP

13:00–15:00
Krasopísmo pro dospělé se Vzletnou

Kreativní epicentrum Vzletná vás zve na jedinečný workshop, ve kterém si vytvoříte kaligrafický plakát pod vedením profesionální lektorky. Projdete si základní techniku krasopisu, vyzkoušíte si kaligrafické fixy. Poté přistoupíte k napsání vlastního plakátu. A k dokonalosti vše dotáhnete akvarelovou malbou.
Lektorkou je Lucie Špatenková, která se věnuje umění všeho druhu… od kaligrafie, po tvorbu log a plakátů až po samotnou ilustraci.
Workshop je určen pro dospělé.

CENA: 390 Kč (v ceně je i vstupenka na výstavní sekci festivalu LUSTR)

KOUPIT

15:00–17:00
Workshop asociativního kreslení s Babagoi (AT/D)

Asociativní kreslení se točí kolem vztahu nápadů a obrazů. Rychlým a intuitivním kreslením můžeme objevit a (znovu)vynalézat možná spojení. Právě to dělá z asociativního kreslení skvělou metodu komunikace a sebevyjádření. A my tuto dovednost používáme při ilustrování pořád, jako základní nástroj. Ať už skicujeme, pracujeme na grafických záznamech nebo vyprávíme obrazové příběhy – vždycky to začíná tím, že přistupujeme k tématu sebevědomě a s otevřenou myslí. Během tohoto workshopu budeme kreslit rychle, statečně, troufale, bystře, suverénně a spolu.

CENA: 400 Kč (v ceně je i vstupenka na výstavní sekci festivalu LUSTR)

KOUPIT

17:00-17:40
Animační kompost

Velmi výživné pásmo animovaných filmů vzniknuvších na půdě UMPRUM v Ateliéru filmové a televizní grafiky vyznačujících se excentričností, vizuální extravagancí a ne nutně vlídným a laskavým humorem.

CENA: ZDARMA
KAPACITA: 50 účastníků

PŘEDNÁŠKA

18:00–21:00
LUSTR TALKS Vol. I

Potkejte tvůrčí kolektivy ilustrátorů z Čech i zahraničí!
Během pátečních LUSTR TALKS se seznámíte s prací komiksových mágů Tieten met haar (BE), Laydeez Do Comics Prague (CZ), XRX MAG (CZ), Fan Art (D) a neutuchajícím entuziasmem dílny a galerie Riso Club Leipzig (D). Po prezentacích bude následovat online diskuze Tanji Skale z magazínu Stripburger (SVN) a Davida Schiltera z nakladatelství Kuš! (LV). Prezentace proběhnou v češtině a angličtině, vaše následné dotazy rádi přetlumočíme.

CENA: ZDARMA
INFO

VÝSTAVA

10:00-20:00

KOUPIT

WORKSHOP

10:00–12:00
Animační dílna pro děti

Na úvod se krátce teoreticky seznámíme s principem animace a s její základními technikami. Povíme si taky o emocích a jejich názornosti jako důležité současti vyjádřování v animaci. Následně si takovou emoci zkusíme zanimovat za pomoci krátké animační etidy, kde každý bude pracovat sám a zároveň i za pomoci ostatních. Použijeme techniky stop-motion, plastelínovou animaci a pixilaci. Popřemýšlime, jaká emoce a výraz v obličeji je podle nás a pro nás charakteristický. Protože animátor musí zároveň přemýšlet i jako herec, který znázorňuje a musí chápat kromě jiného taky různé pohyby těla a výrazy obličeje, skusíme si na takového herce v krátkosti zahrát a s vtipem si s tímto výrazem animačne pohrajem před fotoaparátem.

Světlo hrá v animaci taky důležitou roli, proto využijeme i hru se světlem a nasvítíme si naši animaci tak aby zapůsobila vhodně na nás i na diváka.
Rozumět sobě a svým emocím je důležité jako pro sebe tak pro vyjádřování v animaci a my se v tomto workshopu vtipne pokusíme s touto částí animace seznámit.

Lektorka Patrícia Čmiková je absolventkou magisterského studia Učitelství výtvarné výchovy na Univerzitě Palackého v Olomouci. Věnuje se výuce animovaného filmu a klasických animovaných techník primárně pro děti a dorost. Před časem absolvovala půlroční zahraniční studium na Via University College v dánsku, kde se věnovala využití animace ve vzdělávání jakožto prostředku k učení týmové spolupráce a rozvoji emoční inteligence.Ve vlastní autorské tvorbě se kromě animace věnuje zejména novým médiím, kresbě, malbě a hudbě.

CENA: 250,- Kč (v ceně je i vstupenka na výstavní sekci festivalu LUSTR)

KAPACITA: 10 účastníků

KOUPIT

WORKSHOP

10:00–13:00
Manuál pro přežití v kreativním odvětví se Štěpánkou Jislovou

Jaké nástrahy čekají začátečníka na poli komiksu a ilustrace, chce-li kreslit profesionálně? Štěpánka Jislová bude mluvit o tom, jak vypadá život osoby výdělečně ilustrátorské. Od ranního (ne)vstávaní, po záda vysílená nedostatkem pohybu, přes cenotvorbu a přežití na částkách, která vám za komiks nabídne nakladatelství. Na přednášce se dozvíte, jak vznikaly vaše oblíbené komiksové knihy, na co si dát jako freelancer v kreativním odvětví pozor a jestli nasytíte žaludek z ‘exposure’ a ‘royalties’. Skutečně si ‘zasloužíte’ za hodinu práce 500 kč? Je třeba vystudovat na dálku práva, aby vás klienti neobrali?
Přednáška bude především praktická, s důrazem na to, jak věci jsou, ne jak by mohly nebo měly být. Projdeme si konkrétní čísla! Dozvíte se, kolik stojí tisk průměrného knižního nákladu, jak vypadá pracovní prostředí reklamních agentur, možnosti autorské tvorby, ale i to, jak úspěšný je v dnešní době crowdfunding a jiné alternativní zdroje financování. A dozvíte se to na konkrétních případech!

Součástí bude white paper a na závěr společná konzultace portfolií. Vhodné jak pro uchazeče o studium na VŠ, tak pro čerstvě držitele živnostenského listu, kteří ještě necítí pevnou půdu pod nohama.

Přednáška pro všechny, které zajímá ‘backstage’ kreativního procesu, freelancery-začátečníky a ty, kteří toho o práci s tužkou v ruce prostě chtějí vědět víc.
O lektorce: Štěpánka Jislová je česká ilustrátorka a komiksová autorka. Mezi její komiksová alba patří Klášter Nejsvětějšího srdce, Bez vlasů a dva historické počiny, Jak Beneš ustoupil Hitlerovi a Milada Horáková. Ilustruje i knížky pro děti a je spoluzakladatelkou české pobočky Laydeez De Comics, organizace, která si klade za cíl představovat veřejnosti komiksové autorky a jejich tvorbu.

S sebou: vlastní portfolia ke konzultaci (pokud máte) a zvídavé dotazy

CENA: 400 Kč (v ceně je i vstupenka na výstavní sekci festivalu LUSTR)
KAPACITA: 15 účastníků

KOUPIT

13:00–15:00
ZRUŠENO: Kolektivní mozek – společná tvorba zinu se SQUASH (D)

Začneme vyprávěním o našich vlastních přístupech ke kolektivní tvorbě zinů, představíme různé způsoby tvorby komiksů a přístupy ke storytellingu. Potom účastníci společně vytvoří kolektivní zin na téma „mozek“, což je také téma poslední publikace skupiny Squash. Výsledkem workshopu bude kolektivní mozko-zin pro každého kreslíře.

Squash je kolektiv přátel a kolegů publikujících stejnojmenné ziny a také komiksy nebo samostatné grafické listy. Věnují se i malbě a animaci. Kolektiv založili v roce 2018 v Lipsku Malwine Stauss, Lina Ehrentraut a Franz Impler a od té doby vydali společně šest čísel zinu Squash. Pořádají autorská čtení a výstavy.
https://squashinternational.bigcartel.com/about

CENA: 400 Kč (v ceně je i vstupenka na výstavní sekci festivalu LUSTR)
KAPACITA: 15 účastníků

15:00-15:40
Animační kompost

Velmi výživné pásmo animovaných filmů vzniknuvších na půdě UMPRUM v Ateliéru filmové a televizní grafiky vyznačujících se excentričností, vizuální extravagancí a ne nutně vlídným a laskavým humorem.

CENA: ZDARMA
KAPACITA: 50 účastníků

INFO

PŘEDNÁŠKA

16:00–17:00
Křest časopisu Fůd č. 7 – Zelí

Časopis Fůd se současné ilustraci věnuje už od roku 2015, a na Lustru pokřtí už sedmé číslo, tentokrát věnované tématu ekologie a environmentalismu v kresbě. Do čísla přispěli mezi jinými Dominik Dabrowski, David Dolenský, Monika Doležalová, Kristina Fingerlandová, Anežka Hájková, Adéla Marie Jirků, Martin Kelbl, Barbora Kicovová, Karolina Lubaszko, Maria Midttun, Dan Perjovschi, Barbora Satranská, Jack Snelling, Tomáš Staněk a Attila Stark. Najdete v něm například článek o krajině v počítačových hrách, analýzu ekologických témat v díle Ondřeje Sekory nebo sbírku trampských pyrografií.

CENA: ZDARMA
KAPACITA: 50 účastníků

INFO

17:00–17:30
Živé čtení komixu Alma má problém – Lucie Lučanská

Syndrom stresové korporátní vyhořelosti vystrkuje chapadla ze všech koutů. Čte Lucie Lučanská. Komix vznikl v rámci společného projektu FAMU+UMPRUM a jeho autory jsou Lucie Lučanská a Vadim Kuskov.

Čtení proběhne v češtině.

CENA: ZDARMA
KAPACITA: 50 účastníků

INFO

17:30–18:00
Živé čtení komiksů skupiny Fan Art

Ještě jste neviděli autorské čtení komiksu? Bláznivé nápady, příběhové twisty a procítěné předčítání bublin autorských komiksů skupiny Fan Art vás budou bavit. Tahle banda mladých ilustrátorů z Lipska živá čtení miluje – a je zase naoplátku miluje publikum. Čtení proběhne streamovaně a v angličtině .

CENA: ZDARMA
KAPACITA: 50 účastníků

INFO

18:00-21:00
LUSTR TALKS Vol. II

Potkejte tvůrčí kolektivy ilustrátorů z Čech i zahraničí!
Během sobotních LUSTR TALKS se seznámíte s prací ilustrátorských skupin Nýbrž (CZ), Laydeez Do Comics Praha (CZ), Squash (D), Babagoi (D/AT/NL/JAP), Z pekla se kouří (CZ) a anglických hostů Kate Walton & Ben Williams z Breakdown Press (GB).
Prezentace proběhnou v češtině a angličtině.

KDE: Přednáškový sál
CENA: ZDARMA

INFO

VÝSTAVA

10:00-20:00

KOUPIT

WORKSHOP

10:00–12:00
Usměvavé krasopsaní pro děti se Vzletnou

Kreativní epicentrum Vzletná připravilo pro děti jedinečný workshop, ve kterém si mohou vyzkoušet, že i psaní může být velká radost a zábava.
Na našem workshopu si pod vedením lektorky Lucie vytvoří kaligrafický plakát a navrh ho ozdobí akvarelovou malbou.
Lektorkou je Lucie Špatenková, která se věnuje umění všeho druhu… od kaligrafie, po tvorbu log a plakátů až po samotnou ilustraci.

Workshop je určený pro děti 8-15 let

CENA: 250 Kč (v ceně je i vstupenka na výstavní sekci festivalu LUSTR)
KAPACITA: 8 účastníků

KOUPIT

10:00–12:00
Interaktivní Pop – up se Vzletnou

Vzdělávací a kreativní epicentrum Vzletná zve malé i velké na zábavné a hravé pop-upové tvoření.
Pop-Up je technika práce s papírem, při které vznikají za pomoci stříhání, řezání a ohýbání prostorově pohyblivé objekty. Během ateliéru se budeme učit vyrábět jednoduché pop-up prvky, skládačky nebo si můžeme pod odborným vedením zkušené lektorky vytvořit interaktivní pop-up podle svého vlastního nápadu za použití libovolné techniky.

Workshop vede ilustrátorka a knižní výtvarnice Anya Kovtun.
Dílna je určena dospělým a dětem od 8 let.

CENA: 390 Kč (v ceně je i vstupenka na výstavní sekci festivalu LUSTR)
KAPACITA: 12 účastníků

KOUPIT

12:00–15:00
Letem komiksovým světem s Toy_Box

Sníte o kariéře komiksového tvůrce? Chtěli byste začít s komiksem, ale nevíte jak? Máte rozkresleno, ale dostali jste se do slepé uličky? Nevíte, jak správně navrhnout komiksovou postavu, jak vymyslet dobrou zápletku, jak vyprávět příběh obrazem? Přijďte se naučit základy komiksu s profesionální komiksovou autorkou.
Toy_Box vás v rychlosti provede od nápadu po hotový komiks – od námětu, přes příběh, scénář, storyboard, layout, až k finálu. Na místě si vyzkoušíte komiksovou zakázku.

Workshopy s Toy_Box jsou nejen oblíbené, ale podle mnoha účastníků i naprosto nabíjející a motivační. Autorka oblíbené Komiksové učebnice komiksu se s vámi podívá na všechno, co budete potřebovat, abyste z nápadu ve své hlavě dali dohromady komiksový příběh.
O lektorce: Výtvarnice Toy_Box absolvovala Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze, poté studovala scénografii na DAMU. Svými komiksy, často se sociálními tématy, přispěla do řady časopisů a sborníků. Její komiksový román Moje kniha Vinnetou (2014) vyhrál cenu Muriel a Zlatou stuhu. Letos jí vyšla vizualitou i informacemi nabitá Komiksová učebnice komiksu, v níž otevřeně sdílí s čtenáři veškeré své zkušenosti s tvorbou. Toy_Box je inspirovaná graffiti a street artem, poučená DIY estetikou techno scény stejně jako znalostí literární, filmové i umělecké historie. Stala se klíčovou osobností komiksu nového tisíciletí.
S sebou: oblíbené výtvarné potřeby, vlastní portfolia ke konzultaci, rozpracované komiksy (pokud máte)

CENA: 400 Kč (v ceně je i vstupenka na výstavní sekci festivalu LUSTR)
KAPACITA: 15 účastníků

KOUPIT

13:00–15:00
Vytvoř si vlastní leporelo

Vzdělávací a kreativní epicentrum Vzletná vás zve na workshop, na kterém budeme vyrábět leporelo. Vytvoříme si leporelo s použitím pastelek, fixek, sprejů, koláží nebo kombinací všeho.

Věkově neomezená kreativní dílna, během které vystavíte literární příběh a jeho hlavní postavy a budete se zabývat tvorbou charakteru a celého děje. Každý bude mít připravenou šablonu pro vytvoření vlastního příběhu a materiál na výrobu originálního leporela.
Lektorkou je ilustrátorka a knižní výtvarnice Anya Kovtun.
Leporela budou předem připravená na místě.

CENA: 190 Kč (v ceně je i vstupenka na výstavní sekci festivalu LUSTR)
KAPACITA: 12 účastníků

KOUPIT

 

16:00–17:00
ZRUŠENO: Rozviklaný svět – tvorba komiksové scenérie s Fan Art (D)

Chceme se podělit o svá tajemství o tom, jak vybudovat obrazovou scenérii, která bude zároveň nestabilní, a přitom uvěřitelná. Existuje pár chyb, které vypravěči komiksových příběhů často opakují. Nechte nás, abychom vám ukázali, jak na to!

Fan Art je německá skupina ilustrátorů zformovaná kolem stejnojmenného zinu. Ten vyšel poprvé v roce 2014, od té doby skupina vydala pět čísel. Účastní se festivalů komiksu a ilustrace po celé Evropě, s oblibou pořádají také živá čtení vlastních komiksů a workhopy character designu.
https://fanart.bigcartel.com/

CENA: 400 Kč(v ceně je i vstupenka na výstavní sekci festivalu LUSTR)
KAPACITA: 15 účastníků

17:30–19:00
Workshop komiksového storytellingu s Tieten met haar (BE)

Vedou Valentine Gallardo (Tieten met haar, BE) a Lys Differding (Jean Guichon Éditeur, BE)
Ve společném cvičení budeme k životu přivádět vlastní komiksové postavy. Vyzkoušíme různé možnosti komiksových narativů a společně vytvoříme vlastní příběhy. Workshop je otevřený každému – cílem naší práce nebudou „hezké“ kresbičky, ale participativní vytváření komiksových příběhů, které vás budou bavit.
Tieten met haar je belgická skupina ilustrátorů věnujících se především komiksu. Sídlí v Gentu. Vydávají stejnojmenný zin, organizují výstavy a workshopy, působí jako malé nezávislé nakladatelství. Jana Vicost a Valentine Gallardo jsou také součástí kolektivu Les Voizines, který organizuje každoroční zine fest Zine Happening v Gentu.

CENA: 400 Kč (v ceně je i vstupenka na výstavní sekci festivalu LUSTR)
KAPACITA: 15 účastníků

KOUPIT

 

PŘEDNÁŠKA

15:00–17:00
Diskuze na téma finance v ilustraci

Finance jsou téma, které “pálí” a zajímá všechny freelancery v jakémkoli odvětví. My v Czech illustrators věříme, že úroveň krásného ilustrátorského řemesla je kromě dalších faktorů závislá i na tom, jak jsme schopní mezi sebou my ilustrátoři otevřeně sdílet vlastní zkušenosti. Pojďme se sejít a vyměnit si know how na téma cenotvorba, finanční podmínky, průběh zakázky, smlouvy. Diskuzi povede komiksová kreslířka, ilustrátorka a malířka Toy_Box ze spolku Czech illustrators, která krátce pohovoří o základech finanční gramotnosti pro ilustrátory, dále je prostor otevřený společné debatě. Přijďte, podělte se, ptejte se, diskutujte.

CENA: zdarma
KAPACITA: 100 osob

INFO

WORKSHOP

18:00-20:00
Autorská technika tisku přes průhlednou fólii se Vzletnou

Vzdělávací a kreativní epicentrum Vzletná vás ve spolupráci s ilustrátorkou a lektorkou Anyou Kovtun zve k prozkoumání autorského způsobu tisku přes průhlednou fólii. Anya na základě již existující techniky tisku upravila způsob zpracování tak zásadně, že se dá mluvit o její autorské technice. Za použití různých druhů barev (kvas, akryl, tempery), co nejmin vody (textura), starých suchých štětců a průhledné fólie vznikají neobyčejné originální tisky s neobyčejnou texturou.
Workshop je určen dospělým.
Maximální kapacita workshopu je 12 účastníků.
CENA: 390 Kč

INFO

KOUPIT

VÝSTAVA

10:00-20:00

KOUPIT

16:00-16:40
Animační kompost

Velmi výživné pásmo animovaných filmů vzniknuvších na půdě UMPRUM v Ateliéru filmové a televizní grafiky vyznačujících se excentričností, vizuální extravagancí a ne nutně vlídným a laskavým humorem.

CENA: ZDARMA
KAPACITA: 50 účastníků

WORKSHOP

17:00–19:00
Kurz písmokreslířství na tabuli s Danielem Plaveckým

CHALK-BOARD SIGN-WRITING COURSE aneb workshop písmo-kreslení na tabule, kde se návštěvníci mohou s radostí zamazat od barevných kříd a zamyslet se nad písmem a pod odbornou supervizí a ve spolupráci si kreslit na velké černé tabule. Je to skvělá aktivita pro ruce i mozek, úvod do písmomalířství, o nějž se Daniel snaží znovu obnovit celospolečenský zájem, otevírá spoustu možností k diskusi.

Začneme diskusí o typografii, písmu jako takovém, o jeho základních principech, náladách, použití a k čemu a jak nám slouží, co nám může dát a proč je dobré se písmem zabývat.

Inspirujeme se příklady skvělých prací a přístupů od nejlepších, nejzábavnějších a nejinspirativnějších písmomalířů z celého světa, inspirujeme se jen trochu, abychom nekopírovali, a pustíme uzdu vlastní fantasii. Budeme hlavně kreslit, diskutovat, rozebírat a vymýšlet, křídy jsou barevné, příjemné na omak a jsou skvělým prvotním nástrojem k pochopení základů písmomalířství se štětci a barvami, na které dojde třeba v budoucím workshopu.

O lektorovi: Daniel Plavecký se písmomalířstvím zabývá soustavně od roku 2015, kdy založil písmomalířské Studio Plavečky. Jeho cílem je vrátit kultivovaný psaný projev do českých měst a poukázat na tristní stav pouliční reklamy, respektive vývěsních štítů, reklamních cedulí, nabídkových tabulí, a pokusit se vysvětlovat provozovatelům kaváren, restaurací a obchodů, i laické veřejnosti, že vizuální projev dokáže lépe prodávat, když je zpracován pečlivě, promyšleně a s citem pro okolní prostředí, ve kterém se nachází.

CENA: 400 Kč (v ceně je i vstupenka na výstavní sekci festivalu LUSTR)
KAPACITA: 15 účastníků

KOUPIT

VÝSTAVA

10:00-20:00

KOUPIT

17:00-17:40
Animační kompost

Velmi výživné pásmo animovaných filmů vzniknuvších na půdě UMPRUM v Ateliéru filmové a televizní grafiky vyznačujících se excentričností, vizuální extravagancí a ne nutně vlídným a laskavým humorem.

CENA: ZDARMA
KAPACITA: 50 účastníků

WORKSHOP

17:00–20:00
Úvod do animace pro ilustrátory se SULC kolektiv

Workshop pro všechny, kteří jsou zkušení v poli statické ilustrace a rádi by poznali cesty, jak své obrázky uvést v pohyb.
Ukážeme si animační prostředí Adobe Photoshopu, ve kterém se ilustrátoři bezpochyby umí pohybovat a představíme si několik z dvanácti disneyho principů animace. Ty nebudou sloužit jako nutné dogma, ale jako nástroj k porozumění animátorského chápání pohybu, které se značně liší od ilustrátorského chápání pohybu. Popíšeme si, jak může i samotná pohybová složka animace nést autorský rukopis a styl.
Náplň workshopu je možné pozměnit na místě podle potřeb a zájmů účastníků. Můžeme tak i nakousnout program Adobe After Effects, který je pro animátora nejmocnějším nástrojem, popřípadě si alespoň teoreticky shrnout principy a techniky klasické stop-motion animace (pro ilustrátory nejspíše hlavně ploškové animace).

V rámci workshopu budeme v případě zájmu také individuálně konzultovat s jednotlivými účastníky a na základě jejich autorského stylu navrhneme, jaká animační technika by byla ideální cestou k rozhýbání jejich portfolia.
Účastníci by si s sebou měli ideálně vzít počítač s Adobe Photoshopem (popřípadě budou-li mít možnost i s Adobe After Effects), grafický tablet, ukázky vlastních prací, ať už statických či rozhýbaných. (Vlastní notebook s těmito programy ovšem slouží zejména k praktickému zkoušení všech tipů, takže je možné přijít jen se zápisníkem a dělat si poznámky.) Výsledkem workshopu by ideálně měl být krátký animační pokus, drobný gif. Workshop však jeho účastníky spíše nasměruje a namotivuje k vlastnímu zkoumání pohyblivého obrazu.

O lektorech: Vojtěch Kočí a Filip Tatýrek alias SULC kolektiv – tvůrci letošního vizuálu festivalu LUSTR. Tento dvouhlavý tvůrčí tandem o dvou členech se věnuje výtvarné animaci a ilustraci na ploše autorských děl i zakázkových prací. Neustále se dozvdělává v Ateliéru filmové a televizní grafiky na pražské UMPRUM.
S sebou: vlastní notebook s programy Adobe Photoshop (případně Adobe After Effects), grafický tablet, vlastní portfolia ke konzultaci – nic z výše zmíněného není podmínkou, je možnost absolvovat workshop i se zápisníkem, ale je lepší si vše zkoušet rovnou

CENA: 400 Kč (v ceně je i vstupenka na výstavní sekci festivalu LUSTR)
KAPACITA: 15 účastníků

KOUPIT

18:00–21:00
Czech illustrators pívo & vyhlášení nejlepšího ilustrátora

Tradiční setkání českých ilustrátorů a všech, které ilustrace zajímá. Žádné téma a hranice rozhovoru se nekladou, smyslem setkání je prostě se potkat, seznámit, probrat na čem zrovna pracujete, anebo cokoli jiného, co se ilustrace vůbec netýká. Portfolia netřeba nosit. Jelikož se letos žádné zahrádkové setkání nekonalo (vymlouváme se na koronu, ale důvodem je prostě málo času), pojďme to dohnat alespoň na festivalu LUSTR a dát si pivo nebo limču v kulisách toho nejlepšího z české ilustrace.
V průběhu večera bude slavnostně vyhlášeno divácké hlasování o nejlepšího ilustrátora LUSTRu 2020. Přijďte společně popít a oslavit úspěšné završení dalšího ročníku nejzábavnějšího festivalu ilustrace v ČR.

CENA: zdarma
KAPACITA: neomezena