POROTA 2021

POROTA

KOMIKS

Tomáš Řepa
Historik umění a dramaturg Mezinárodního festivalu komiksu KOMA v Brně. Má rád procházky v lesním tichu, pohled na sakuru z Winternitzovy vily a čerstvé kremrole z lednice. Do letošního Lustru se zapojí jako porotce komiksové sekce. Foto: Jára Plachý.
Klára Vöröšová
Vede komiksové knihkupectví No Ordinary Heroes a také festival Frame zaměřený na současný komiks, ilustraci a artziny. Má ráda kimchi, autobiografické komiksy a vlčáky. Do letošního Lustru se zapojí jako porotkyně sekce komiksů.
Kateřina Čopjaková
Literární a komiksová kritička publikující v Respektu a na Heroine.cz a redaktorka Radia Wave. Jako porotkyně se také podílela na udílení cen Muriel. Má ráda temné a zneklidňující komiksy americké, evropské i japonské provenience. V rámci letošního Lustru bude hodnotit sekci komiks.
Štěpánka Jislová
Ilustrátorka a kreslířka komiksů. Přispěla do řady českých i zahraničních komiksových antologií a vydala čtyři grafické romány, z nichž poslední Bez vlasů byl oceněn jako nejlepší komiks roku 2020 cenou Muriel. Spolu s Terezou Drahoňovskou vede iniciativu Laydeez Do Comics Praha. Ve volném čase sbírá časopisy WITCH a v rámci letošního ročníku se ujala role porotkyně sekce komiksu.
Lukáš Růžička
Je nakladatelský redaktor, v minulosti komiksový publicista. Byl dlouholetým editorem webu Komiksárium ověnčeného dvěma cenami Muriel. Od roku 2015 se stará o komiksovou sekci nakladatelství Paseka, jako redaktor se podílel na českých komiksech Bez vlasů nebo Smrkovec. V Pasece představuje zahraniční autorky a autory, jako jsou Mariko Tamaki, Noelle Stevenson, Jeff Lemire, Tillie Walden nebo Raina Telgemeier. Má rád videohry na všech platformách, arašídové máslo v každé konzistenci a jeho oblíbeným sportovcem je Steph Curry. Pro letošní Lustr bude hodnotit komiksovou sekci.
Juliána Chomová
Ilustrátorka, komiksová kreslířka a sítotiskařka s láskou k experimentování. Její poslední komiks Spiritistky se scénářem Kláry Vlasákové byl oceněn v rámci soutěže Book In Progress. Ráda dělá věci jinak, s důrazem na autenticitu projevu. Letošního festivalu Lustr se zúčastní jako porotkyně sekce komiksů.
Tereza Drahoňovská
Organizátorka české větve iniciativy Laydeez Do Comics a komiksová scénáristka. Spolu se Štěpánkou Jislovou získala dvě ceny Muriel, naposled za nejlepší komiks roku 2020 – autobiografický grafický román Bez vlasů. Má ráda kapustňáky, pitbulteriéry, šneky a většinu dalších zvířat, která masy neprávem opomíjejí, a už čtyři roky je, podle vlastních slov, šťastně plešatá. Letošního Lustru se zúčastní jako porotkyně komiksové sekce.

VOLNÁ ILUSTRACE

David Böhm
Kreslíř a ilustrátor tvořící nejčastěji ve dvojici s Jiřím Frantou. Učí kresbu a ilustraci na pražské Scholastice, kromě volné tvorby se věnuje hlavně knižní ilustraci a tvorbě autorských knih. Jeho poslední titul A jako Antarktida byl oceněn v soutěžích Zlatá stuha a Magnesia Litera. Má rád, když nemusí odpovídat na to, co má rád. Pro Lustr zasedne v porotě volné ilustrace. Foto: Milan Jaros.
Kateřina Coufalová
Ilustrátorka a loňská vítězka divácké ceny festivalu Lustr. Absolvovala studia animované a audiovizuální tvorby na Ostravské univerzitě, dlouhodobě spolupracuje s Národním muzeem v Praze a navrhuje design hedvábných šátků pro českou firmu Silky Gang. Má ráda akvarel a v rámci letošního Lustru se ujme role porotkyně volné ilustrace.
Nikola Logosová
Vystudovala ilustraci na UMPRUM, specializuje se hlavně na knižní tvorbu, ale kreslí také například pro A2. V soutěži Czech Grand Design získala titul Ilustrátor roku 2019, její knížky byly také oceněny v soutěžích Zlatá stuha a Nejkrásnější česká kniha. Má ráda procházky se psem, plavání v rybníku, opékání buřtů a pivo s přáteli. V rámci letošního Lustru zasedne v porotě sekce volné ilustrace.
Linda Retterová
Je animátorka a ilustrátorka, v poslední době se však nejvíc věnuje sítotisku na textil pod vlastní značkou ROE. Pro loňský ročník Lustru připravila plakát do série Pocta Devětsilu věnovaný Jindřichu Štyrskému. Má ráda barvy, improvizaci, modrou oblohu a oříšky a letos zasedne v porotě volné ilustrace.
Hana Řičicová
Připravuje podcast týdeníku Respekt a působí jako moderátorka Českého rozhlasu Radia Wave. Současné ilustraci se jako novinářka věnuje dlouhodobě, v poslední době například v rámci rubriky Jak se máte? sledující české umělce a umělkyně v době pandemie na webu Respektu. Ráda tancuje hlavou, když zpívá Charli XCX, a během pandemického roku se naučila sedět rovně. Ve volném čase si prohlubuje znalosti v oblasti ornitologie a kouká do mobilu. V rámci letošního festivalu se ujala role porotkyně volné ilustrace.

ZA LUSTR

Naděžda Bilinová
 Ředitelka a spoluzakladatelka festivalu LUSTR a kreativního vzdělávacího centra Vzletná. Na poli ilustrace se pohybuje dlouho, i když sama nekreslí – věnuje se především organizační a kurátorské stránce, jako porotkyně se také podílí na udílení cen Czech Design. Má ráda českou ilustraci, básničky Jiřího Žáčka s ilustracemi Adolfa Borna, skoro všechny knížky nakladatelství Baobab a také pokaždé nové vystavující LUSTRu. Obdivuje kreativitu, odvahu jít si za svým snem a cílevědomost dělat, co člověka baví.
Barbora Müllerová
Na festivalu Lustr se dramaturgicky podílí od roku 2020. Pracuje jako ilustrátorka a odborná asistentka v ateliéru Grafický design 2 na Fakultě umění a designu na UJEP v Ústí nad Labem, ve volném čase se věnuje vydávání ilustrátorského magazínu Fůd. Má ráda ziny a divočinu, v přírodě i v kreslení.