ZMAR 2021

ZMAR

Letošní ročník festivalu se neplánoval snadno, přípravy obvykle trvají už od února, jenže pandemická situace se neustále měnila a zahraniční festivaly se rušily. Na poradách stále častěji padalo slovo “zmar”. Nakonec jsme se rozhodli tuto výstavu tematicky zaměřit právě na krize a těžkosti – a kromě specifik pandemického roku prozkoumat, jak se tato témata vplížila do práce mladých ilustrátorů. Byl to rok alarmujících ekologických kolapsů, společenských nepokojů a pandemie koronaviru… 

Nyní se můžete podívat, jak se s těmito tématy vypořádali ilustrátoři na stránkách novin a časopisů, ale i v osobních projektech nebo deníkových záznamech. Vedle nesmlouvavě kritických reflexí tu najdete i spoustu ironie, nadsázky a humoru, které dokáží i pocit zmaru kreativně přetavit.. Autory pro výstavu jsme vybírali z řad kreslířů, kteří svoji práci na Lustru prezentovali již v uplynulých letech. 

Jakub Bachorík

NE-U-VĚ-ŘI-TEL-NÁ fantasmagorie se zabývá fenoménem konspiračních teorií a myšlenkou, jak by vypadal svět, kdyby byly všechny spiknutí pravdou. Tato otázka je zkoumána skrze sérii sedmi velkoformátových akrylových maleb, umístěných na reklamních bannerech, které zmizely z veřejného prostoru, aby mohly vyprávět tyto narativní fantasmagorie.

Přemysl Černý

Simon ECARY

Hatiye Garip

It is a comic series that I started last year at the beginning of pandemic. I recorded my days regularly and drew them like a visual diary.
Lukáš Hájek AKA jednotka strachu
Aleksandra Georgieva AKA sa6ettu
Michaela Hoffová
Nikola Hoření
Barbora Idesová
MYOKARD / Dana Ledl
Kačka Illnerová
V příběhu bezejmenného čtenáře bych chtěla oslavit ten hřejivý kousek komfortu ve zmaru zavřenosti doma, kdy člověk možná ani nevystrčí nohu za práh, ale na stránkách knih a jejich příběhů může cestovat kamkoli se mu zamane.
Jana Jarošová
Adéla Marie Jirků
Anna Kulíčková
Martin Lacko
Federico Lamas
Lucie Lučanská
Marie Muravski
Nýbrž
Ové Pictures
Daniel Rerko
Marek Rubec
Anastasia Stročkova
Juliána Chomová
Andrea Šafaříková
Barbora Šemberová
Terezie Unzeitigová
Barbora Tögel
Alexandra Štoplová
Eden již žije nějakou dobu zcela sám a jeho jediná komunikace je s květinami. Po dlouhé izolaci se však začnou dít podivuhodné věci.