LUSTR 9
MEZINÁRODNÍ FESTIVAL ILUSTRACE A KOMIKSU
9. ROČNÍK, 22.—28. ZÁŘÍ 2022
KAMPUS HYBERNSKÁ, PRAGUE

První výstava letošního ročníku ponese název Divočáci – expresivní tendence v ilustraci. Kurátorky v rámci ní divákům představí svébytnou českou tradici expresivní ilustrace, kterou lze vystopovat do minulosti až k pracím samorosta, malíře a grafika Josefa Váchala. Nejsilnější vliv na českou ilustrátorskou scénu potom v tomto ohledu měla generace Jiřího Šalamouna a Květy Pacovské – výstava společně s nimi představí i neprávem opomíjená jména, jako jsou Jindřich Kovařík, Miloslav Jágr, Václav Kabát nebo Alois Mikulka, na jejichž divokost, okouzlení dětskou kresbou a zájem o nespoutanou linku, anatomii i perspektivu navazuje mnoho tvůrců dodnes. Ze současných ilustrátorů se představí například severočeský kreslíř a grafik Martin Raudenský, německý vizuální umělec Paul Waak nebo rakouská ilustrátorka a grafička Sarah Maria Schmidt. Výstavu doplní také výběr prací současných ilustrátorů z Japonska kurátorovaný v Čechách žijící autorkou Saki Matsumoto.

Další, dnes již tradiční, část výstavního programu ponese název Showcase mladých talentů. Tato volná přehlídka již po třetí přinese to nejlepší, co se urodilo v ateliérech mladých ilustrátorů a komiksových tvůrců za poslední rok. Festival chce prostřednictvím této sekce nabídnout právě to nejčerstvější z ilustrátorské scény, a také představit nová jména. Přehlídka bude opět rozdělena do dvou samostatných sekcí: komiks a volná ilustrace. Vystavující do této sekce vybbírala odborná porota.

Výstava Válečné plakáty z Ukrajiny vznikla ve spolupráci s ukrajinskou asociací Pictoric Illustrators Club, která od roku 2014 sdružuje umělce, grafické designéry a ilustrátory, organizuje workshopy a prezentuje ukrajinské tvůrce v zahraničí.

ZAHAJUJEME 22. 9. OD 18.00 HOD.

Výstava bude otevřena v den zahájení od 18 do 22 hodin, všechny další dny od 10 do 20 hodin.

Autorem letošního vizuálního stylu je Jakub Bachorik, jeden z vystavujících oceněných v hlasování diváků loňského ročníku festivalu a grafička Alexandra Šliková.

PROGRAM

A
Vstupenky
SHOP PageFive
Válečné plakaty z Ukrajiny

A1 (1.patro)
Divočáci: Expresivní tendence v (české) ilustraci

E
LUSTR talks, přednášky, promítání

E1 (1.patro)
Showcase mladých talentů: komiks

D
Showcase mladých talentů: ilustrace

Japonský salónek

Ilustrované dialogy

Sympozium ilustrace

D1 (1.patro)
Workshopy

C
Kavárna

18:00–22:00

Zahájení festivalu a výstavy

Dj Step By Step

KOUPIT

10.00—12.00

Pohyblivé papírové hračky (E)

Spolu s lektorkou Hany si děti vytvoří papírové zvíře, superhrdinu nebo vymyšlenou postavu. Vymyslí společně jaký bude mít kdo klobouk, co bude mít jaká postavička na sobě a jaké má vlasy.

A teď to nejlepší!! Za pomoci provázků, cvočků a pomoci zkušené lektorky jejich postavičky ožijí!

Kreativní dílna je určena pro děti od 4 let.

Vstupné: 250,- Kč

KOUPIT

16.00—16.45

UMPRUM animované filmy nejen pro děti

(E)

Pásmo krátkých filmů z ateliéru animace a film na UMPRUM. Najdete v něm starší poklady i novodobé kousky. Snímky roztodivných námětů, pestrobarevných technik a skotačivých stylů potěší nejen děti, ale zajisté i dospělé diváky.

Vstupné: ZDARMA

17.00—18.30

Komiksová anatomie –

o komiksové scénáristice s Lukášem Pokorným

(D1)

Rádi píšete příběhy a chtěli byste zkusit vymyslet komiks? Vše začíná scénářem. Zatímco kurzů a škol kresby je u nás celkem dost, psaní komiksových scénářů se nevěnuje prakticky nikdo. Na workshopu s Lukášem Pokorným se dozvíte, jak vypadá klasické rozvržení komiksových scénářů, jak přemýšlet o panelech a jaké trendy jsou v komiksové scénáristice aktuální. Kromě toho zabrousíte i do procesu, jak přemýšlet nad samotným příběhem a kde začít, když nějaký potřebujeme vymyslet. Kromě teoretické části si pro vás Lukáš připravil řadu dílčích úkolů, které vás naučí, jak o komiksových scénářích přemýšlet a snad vás nasměrují k vašemu prvnímu scénáři.
Svůj první scénář si z workshopu neodnesete, ale budete už vědět, jak na to 🙂

Vstupné: 380 Kč

KOUPIT

10.00—12.00
ANIMAČNÍ DÍLNA PRO DĚTI (D1)

Kreativní centrum Vzletná pořádá v rámci festivalu ilustrace Lustr 2022 animační dílnu s ilustrátorkou a animátorkou Patrícií Čmíkovou. Společně s Patricií si děti projdou základní animační techniky. Každé z dětí si vytvoří vlastní animační smyčku za pomocí plastelíny a techniky stop-motion. Vymodelují si obličej a budou zkoumat, jaké všemožné vylomeniny je možné s takovým „gumákem“ udělat.

Workshop zaštiťuje kreativní centrum Vzletná.
Vstupné: 390 Kč

KOUPIT

12.00—16.00
Digitální ilustrace v ProCreate (D1)

Kreativní centrum Vzletná v rámci festivalu ilustrace LUSTR 2022 zve na workshop digitální ilustrace v programu ProCreate. Účastníci by si měli vzít své iPady, tužku, na workshopu s nimi ilustrátorka a lektorka Serafima projde základy programu. Budou tvořit, inspirovat se a dozví se spoustů triků, tipů pro práci s programem. Serafima s účastníky bude individuálně konzultovat a pomáhat s čím bude potřeba. Workshop trvá 4 hodiny.

Workshop zaštiťuje kreativní centrum Vzletná.
Vstupné: 1200 Kč

KOUPIT

12.00—12.45
UMPRUM animáky nejen pro děti (E)

Pásmo krátkých filmů z ateliéru animace a film na UMPRUM. Najdete v něm starší poklady i novodobé kousky. Snímky roztodivných námětů, pestrobarevných technik a skotačivých stylů potěší nejen děti, ale zajisté i dospělé diváky.

Vstupné: ZDARMA

13.00—14.30
LUSTR talks japonský salonek (E)

Krátké představení tvorby vybraných japonských ilustrátorů 

Kurátorkou letošní výstavní sekce představující regionální ilustraci byla Saki Matsumoto, která bude zároveň i jedním z hovořících v panelu japonských ilustrátorů. Zajímalo vás někdy, čím je ilustrace z japonských ostrovů tak specifická? Přijďte a zeptejte se autorů, kteří se k nám připojí přímo až z Japonska.

Vstupné: ZDARMA

16.30—18.00
Zábavné kreslení s Paulem Waakem (D1)

Abychom neztratili radost z kreslení, budeme hrát kreslící hry, při kterých budeme skládat papír, psát, kreslit a smát se spolu. Užijte si kreslící easy-ride workshop s autorem, který vás nakazí nadšením pro kreslení a odzbrojující přímočarostí svého výtvarného vyjádření.
Workshop je bez věkového omezení, v angličtině bez tlumočení. 

Vstupné: 250,- Kč

KOUPIT

17.00—17.45
UMPRUM animáky nejen pro děti (E)

Pásmo krátkých filmů z ateliéru animace a film na UMPRUM. Najdete v něm starší poklady i novodobé kousky. Snímky roztodivných námětů, pestrobarevných technik a skotačivých stylů potěší nejen děti, ale zajisté i dospělé diváky.

Vstupné: ZDARMA

18.00—20.00
LUSTR TALKS – krátké přednášky vybraných zahraničních ilustrátorů a komiksových tvůrců
(E)

Přijďte se seznámit s prací vybraných zahraničních ilustrátorů letošního festivalu! Co dělají, jak přemýšlí o kreslení, co je baví a inspiruje? Přednáškové večery jsou jedinečnou příležitostí setkat se osobně se zahraničními hosty festivalu, poznat jejich tvorbu hlouběji než přes instagramový profil, navíc s možností se zeptat na cokoliv, co účastníky na jejich práci zajímá.

Vystoupí Sarah Maria Schmidt, Jovana Ćubović, Potato publishing, Judit Zengővári, Omar Cheikh a bulharsky kurator Aleksi Ivanov.

Jazyk přednášek: angličtina

Vstupné: ZDARMA v rámci vstupenky LUSTR 2022

KOUPIT

10.00—12.00
PopUp – výtvarná dílna pro děti (E)

Kreativní centrum Vzletná pořádá dílnu na výrobu popupových skládaček. Zda to budou létající jednorožci nebo vesmírná raketa, to už je jen dětech. Papírová dílna se zkušenou lektorkou Serafimou tentokrát proběhne v rámci festivalu ilustrace Lustr 2022 v Kampusu Hybernská.

Workshop zaštiťuje kreativní centrum Vzletná.
Vstupné: 250 Kč

KOUPIT

12.00—14.00
Workshop kyanotypie (D1)

ZRUŠENO

Workshop zaměřený na modrotiskové plakáty nebo sady pohlednic. Pro účastníky budou připraveny předlohy s různými motivy, přírodniny, folie na vlastní kresbu a pak už stačí jen zapnout tu svojí tvořivou stránku a skládat, přeskládávat, zkoušet. Samotným procesem tvorby si účastníci projdou s Antonínem od začátku do konce. Hotovou kyanotypii můžou dokreslit vlastními motivy. Workshop je vhodný i pro děti od 10 let s doprovem rodiče

Workshop zaštiťuje kreativní centrum Vzletná.
Vstupné: 90 Kč

ZRUŠENO

13.00—13.45
UMPRUM animáky nejen pro děti (E)

Pásmo krátkých filmů z ateliéru animace a film na UMPRUM. Najdete v něm starší poklady i novodobé kousky. Snímky roztodivných námětů, pestrobarevných technik a skotačivých stylů potěší nejen děti, ale zajisté i dospělé diváky.

Vstupné: ZDARMA

13.00—16.00
Benefiční sekáč pro Ukrajinu
(C)

Přijďte si vybrat super vintage kousky oblečení a nákupem přitom podpořit Ukrajinu! Dobové modely, jaké jen tak někdo nemá, hlavně z 50.-80. let, funky svetry a další skvosty za lidové ceny najdete v second-hand hrabárně v průchodu mezi dvěma částmi dvora. Celý výtěžek z prodeje poputuje spolu s výtěžkem dražby výstavy ukrajinských válečných plakátů na pomoc Ukrajině díky sbírce Člověka v tísni.

Vstupné: ZDARMA

14.00—15.00
Africký filmový plakát

Od kadeřnických salónů k Terminátorovi s Jakubem Bachoríkem (E)

Od 80. let 20. století do doby těsně před miléniem existoval v Ghaně zlatý věk ručně malovaných filmových plakátů, takzvaná éra Ghallywoodu – 
fascinující poklad na pytli od mouky. Tato etapa v africkém lidovém umění  je jedna velká jízda, kde se meze ve fantazii rozhodně nekladou. Čekají
na vás přesvalení hrdinové a hrdinky, filmové výjevy, co se nikdy nestaly, fantaskní pouliční poutače a afričtí mistři štětce a barvy.

Průvodcem fantaskním světem afrického filmového plakátu vám bude spoluautor letošního vizuálu festivalu LUSTR, Jakub Bachorík.

Vstupné: ZDARMA v rámci vstupenky LUSTR 2022

KOUPIT

14.00—16.00
Workshop mladého kritika umění s Kateřinou Čopjakovou (D1)

Interaktivní workshop pro děti od 11 let, které zajímá výtvarné umění, komiks i manga. Vhodné pro mladé čtenáře, kteří se chtějí dostat za obvyklou past líbí/nelíbí a podívat se na ilustraci a komiksovou tvorbu hloubavěji. Na výběru z děl, která jsou letos prezentovaná na festivalu LUSTR 9, si ukážeme, jak pracuje kritik a postupně odkryjeme další vrstvy čtení. Novýma očima se podíváme na výstavu Showcase a účastníci workshopu sestaví vlastní výběr ilustrací a komiksů. 

Dílnu lektoruje Kateřina Čopjaková, komiksová a literární kritička, členka panelů porotců, který sestavil letošní přehlídku mladých talentů Showcase, a zakladatelka facebookové skupiny Nezletilí kritici.

Kapacita: 15 dětí

Jazyk: čeština

Věk: děti od 11 let

Vstupné: 280, Kč

KOUPIT

15.00—17.00
Knižní ilustrované novinky

Nové a připravované tituly z vybraných českých nakladatelství
(E)

Vybraná česká nakladatelství zaměřující se na kvalitní ilustraci a komiks nám dají nahlédnout do své kuchyně a představí nám, jaká esa mají v rukávu. Můžete se těšit na novinky od Lucie Lučanské, Nikoly Logosové a dalších…Prezentace bude vedená v českém jazyce.

Vstupné: ZDARMA v rámci vstupenky LUSTR 2022

KOUPIT

17.00—18.00

Živé komiksové čtení

(E)

Již tradiční část programu, bez které se festival LUSTR neobejde. Letos pro vás budou číst své komiksy Daria Dedok, Tereza Srbová a autoři komiksu Mezitah. Nakladatelství Labyrint představí komiksový román Sidonie – číst budou Tereza Srbová a Joachim Dvořák. Jazyk český a anglický.

Vstupné: ZDARMA v rámci vstupenky LUSTR 2022

KOUPIT

18.00—20.00

LUSTR TALKS (E)

Krátké přednášky vybraných českých a slovenských ilustrátorů a komiksových tvůrců

Přijďte se seznámit s prací vybraných českých ilustrátorů letošního festivalu! Co dělají, jak přemýšlí o kreslení, co je baví a inspiruje? Přednáškové večery jsou jedinečnou příležitostí setkat se osobně s českými a slovenskými ilustrátory, poznat jejich tvorbu hlouběji než přes instagramový profil, navíc s možností se zeptat na cokoliv, co účastníky na jejich práci zajímá. Vystoupí Jozef Glaba, Mariana Jirátová, Čarokrásno kolektiv, Tomáš Staněk, Martin Raudenský, Tomáš Javůrek

Jazyk: čeština, slovenština

Vstupné: ZDARMA v rámci vstupenky LUSTR 2022

KOUPIT

10.00—12.00
Zvířecí dílna pro nejmenší (BUDOVA E)

Děti si mohou vyrobit vlastní zoologickou zahradu nebo vlastní fantastická zvířátka s designérkou Ivou Tattermuschovou. Z kartonových dílků, které se dětem připraví si pomocí vodovek a samolepek vyrobí originální zvířata, ať už tvarem nebo barevností. Ty nejmenší děti si dílnu užijí s rodiči a ty větší mohou tvořit klidně sami.

Workshop zaštiťuje kreativní centrum Vzletná.
Vstupné: 250 Kč

KOUPIT

13.00—13.45
UMPRUM animáky nejen pro děti (E)

Pásmo krátkých filmů z ateliéru animace a film na UMPRUM. Najdete v něm starší poklady i novodobé kousky. Snímky roztodivných námětů, pestrobarevných technik a skotačivých stylů potěší nejen děti, ale zajisté i dospělé diváky.

Vstupné: ZDARMA

17.00—17.45
UMPRUM animáky nejen pro děti (E)

Pásmo krátkých filmů z ateliéru animace a film na UMPRUM. Najdete v něm starší poklady i novodobé kousky. Snímky roztodivných námětů, pestrobarevných technik a skotačivých stylů potěší nejen děti, ale zajisté i dospělé diváky.

Vstupné: ZDARMA

18.00—19.00
Komentovaná prohlídka festivalu ilustrace a komiksu LUSTR 2022

Komentovaná prohlídka výstav festivalu ilustrace a komiksu LUSTR 2022 s kurátorkou Barborou Müllerovou.

Praktické informace:
Sraz účastníků ve výstavním sále Divočáci v 1.patře budovy A
Nutná rezervace. 

Vstupné: ZDARMA v rámci vstupenky LUSTR 2022

KOUPIT

12.00—12.45
UMPRUM animáky nejen pro děti (E)

Pásmo krátkých filmů z ateliéru animace a film na UMPRUM. Najdete v něm starší poklady i novodobé kousky. Snímky roztodivných námětů, pestrobarevných technik a skotačivých stylů potěší nejen děti, ale zajisté i dospělé diváky.

Vstupné: ZDARMA

16.00—16.45
UMPRUM animáky nejen pro děti (E)

Pásmo krátkých filmů z ateliéru animace a film na UMPRUM. Najdete v něm starší poklady i novodobé kousky. Snímky roztodivných námětů, pestrobarevných technik a skotačivých stylů potěší nejen děti, ale zajisté i dospělé diváky.

Vstupné: ZDARMA

16.30—18.00
Základy účetnictví pro kreativní profesionály (D1)

Nevyznáte se v typech smluv a máte nepořádek v účetnictví? Začínáte pracovat jako kreativní profesionál na volné noze a nevíte, jak na paperwork? Účetní Jana Vildová jednoduše a přehledně vysvětlí, v čem je jiné podnikat se živnostenským listem a bez něj, jak fungují autorské honoráře a příležitostný příjem a udělá vám pořádek v tom, kde možná tápete. Na závěr bude prostor probrat také konkrétní problémy týkající se účetnictví, se kterými se účastníci v minulosti setkali.

Délka programu: 1-1,5 h, vhodné pro účastníky od 15 let, kapacita kurzu 15 osob. 

Program v českém jazyce.

Vstupné: 380 Kč

KOUPIT

18.00—20.00
Savování na textil (E)

ZRUŠENO

Vytváření ilustrací na oblečení pomocí sava s Barborou Šubrtovou

Savování je super způsob, jak oživit staré nenošené kousky ze skříně a dát jim nový život. Je to poměrně jednoduché a taky levné, takže se toho nemusíte vůbec bát. Se savem se nejlépe pracuje na látkách z přírodních materiálů jako je např. bavlna. Fantazii se ale meze nekladou a zkusit se dá kreslit na cokoliv.

Pozor! Často je práce se savem dost experiment a je dost možné, že výsledek bude trochu překvapení — v tom je ale ta krása!

Oblečení si doneste vlastní.

Vstupné: 250 Kč

ZRUŠENO

10.00—13.00
Jak se dělá komiks (D1)

Workshop digitální kresby s Matyášem Namaiem

Je jedno, jestli kreslíte fixem, nebo malujete vodovkami – důležitý je příběh a způsob, jak ho vyprávět. Ze začátku si vysvětlíme technikálie tvorby komiksu: od scénáře, přes typy záběrů až po kompozici celé strany. V praktické části se zase zkusíme uvolnit a protáhnout si naše kreativní závity. Účastníci si pod vedením lektora nakreslí krátký jednostránkový komiks podle vlastního příběhu digitálně na tabletech Wacom. Každý účastník si potřebuje donést vlastní notebook s nainstalovaným libovolným programem na kreslení či malování, kreslicí tablety Wacom budou zapůjčeny na místě.

Délka workshopu: 3 h, vhodné pro účastníky od 12 let, kapacita kurzu 15 osob. Program v českém jazyce.

Vstupné: 450 Kč

KOUPIT

12.00—12.45
UMPRUM animáky nejen pro děti (E)

Pásmo krátkých filmů z ateliéru animace a film na UMPRUM. Najdete v něm starší poklady i novodobé kousky. Snímky roztodivných námětů, pestrobarevných technik a skotačivých stylů potěší nejen děti, ale zajisté i dospělé diváky.

Vstupné: ZDARMA

13.00—15.00

Pět tipů pro tvorbu vlastních komiksů s Carlou Berrocal
(D1)

Pět rad jak vytvořit vlastní komiks. V pěti bodech si projdeme rady a tipy, jak zpracovávat vlastní příběhy: od vytvoření scénáře až po rozvržení příběhu, příběh, vlastní realizace anebo hledání vydavatele. Pořádá institut Cervantes ve spolupráci s LUSTR 2022.

Vstupné: ZDARMA v rámci vstupenky LUSTR 2022

KOUPIT

15.00—16.00

Vznik španělského komiksu a španělská občanská válka, Kateřina Valentová (E)

Kateřina Valentová z Univerzity v Lleida představí vývoj španělského komiksu v souvislosti s historickými událostmi třicátých let. Španělská občanská válka (1936-1939) a její následky zanechaly hluboký otisk v komiksovém průmyslu nejen s ohledem na obsah, ale také na konkrétní vývoj tohoto média. Tato přednáška nabízí stručný přehled komiksového průmyslu před, během a po Španělské občanské válce s konkrétním pohledem na to, jak se historická paměť jednotlivce rozšiřuje na paměť kolektivu, během takzvaných dvou hlavních vln za obnovení španělské historické paměti.
Přednáška bude vedená v anglickém jazyce

Vstupné: ZDARMA v rámci vstupenky na LUSTR festival 2022

KOUPIT

16.00—17.00

Ilustrované dialogy: Carla Berrocal a Kateřina Čupová (E)

Ilustrované dialogy jsou cyklus setkání mezi komiksovými autorkami či ilustrátorkami zastupujícími španělskou a českou komiksovou scénu. Pořádá je institut Cervantes ve spolupráci s Českým literárním centrem a Kateřinou Valentovou z Univerzity v Lleide. V každém z těchto „dialogů“ poskytnou zúčastněné autorky veřejnosti možnost nahlédnout do jejich pracovních postupů a technik a povedou debatu na téma společného zájmu přítomném v jejich dílech. Hlavním cílem tohoto cyklu je nabídnout autorkám místo, kde mohou sdílet své dojmy, názory a inspirace. Navíc při každém setkání autorky představí nový komiks, který vytvoří pro tuto příležitost.

Do prvního „dialogu“, který se odehrává v rámci festivalu LUSTR, jsme pozvali španělskou autorku Carlu Berrocal a autorku českou, Kateřinu Čupovou.

Vstupné: ZDARMA v rámci vstupenky na LUSTR festival 2022

KOUPIT

17.00—18.00

Vyhlášení vítězů divácké soutěže o nejlepšího ilustrátora LUSTR festivalu 2022

(DVŮR)

Slavnostní vyhlášení divácké soutěže o nejlepšího ilustrátora LUSTR festivalu 2022 a předávání cen, které do soutěže věnovala firma WACOM.

Vstupné: ZDARMA 

18.00—19.00

ZLOM (E)

Jiný pohled na životní dráhu profesionálních umělců prostřednictvím zkoumání jejich kariérních zlomů. Co hrálo roli a co si mohli odpustit?

Zlom – podcastová talkshow naživo s Tomášem Měcháčkem.

Hosty talkshow budou David Böhm a Jiří Franta

Pořádá kulturní centrum Vzletná.

Vstupné: ZDARMA 

19.30—20.00

BENEFIČNÍ DRAŽBA VÁLEČNÝCH PLAKÁTŮ Z UKRAJINY

Výstava Válečné plakáty z Ukrajiny představuje ilustrované plakáty ukrajinských autorů, které vznikly přímo na území napadené země poté, co vypukl válečný konflikt. Díla jsou po dobu festivalu nabídnuta formou online dražby, jejíž výtěžek poputuje přes sbírku Člověka v tísni na pomoc Ukrajině.

Živá online aukce proběhne ve středu 28.9. od 19:30 – zúčastnit se ji můžete online, nebo osobně v Kampusu Hybernská s komentářem moderátora Tomáše Měcháčka.

Vstupné: ZDARMA 

VSTUPENKY

PŘEDPRODEJ 250 Kč dospělé / 150 Kč studenti
ZDARMA děti do 15 let, senioři
NA MÍSTĚ 300 Kč dospělé / 200 Kč studenti

KOUPIT

Vstupenky platí po celou dobu festivalu na výstavu a přednášky od 22. 9. do 28. 9.

Workshopy jsou symbolicky zpoplatněny zvlášť. Předem ohlášené školní skupiny vstupné 50 Kč / student. Rezervace: info@lustrfestival.cz

COVID-19 – dle aktuálních nařízení vlády.
Buďte prosím ohleduplní a dodržujte vládní nařízení.

V budově A (výstava DIVOČÁCI) je nově výtah. Festival je tedy ze 2/3 bezbarierový.