DIVOČÁCI
Největší výstava letošního roku nese název Divočáci – expresivní tendence v (české) ilustraci, pro niž jsme vybrali dvacet pět divokých kreslířů z minulosti i přítomnosti, od Josefa Váchala po dnešní studenty. Slovo „české“ dáváme v podtitulu do závorky – přestože výstava prezentuje především české autory a tuzemskou expresivní tradici, doplnili jsme ji také čtveřicí zahraničních hostů. Nejen v letošním výstavním programu se tak na festivalu můžete setkat s berlínským malířem a ilustrátorem Paulem Waakem, světoznámou litevskou výtvarnicí Egle Zvirblyte, holandským umělcem a ilustrátorem Andrewem Tsengem a ilustrátorkou, komiksovou kreslířkou a riso tiskařkou Haras Ananas z Rakouska. Divočáci jsou výstavní celek, v rámci kterého si můžete vychutnat dřevořezy Josefa Váchala vedle současné grafiky s post-internetovými vlivy – doufáme, že vás tahle odvážná koncepce bude bavit.
Haras Ananas / Sarah Maria Schmidt (*1994) je rakouská umělkyně, ilustrátorka a členka tiskařského kolektivu Potato Publishing v Linci. Studuje experimentální umění na Univerzitě umění a designu v Linci, věnuje se kresbě, malbě, animaci, komiksu a tetování. Její výtvarný projev je velmi energický, plný barev a hravosti. Spolu s Potato Publishing Sarah organizuje workshopy, rezidence a setkání mladých umělců, zve ilustrátory z celého světa k práci v riso-printing studiu Potato Publishing a provozuje zinovou knihovnu. Aktivně vystavuje především na skupinových výstavách pořádaných přáteli v Rakousku a zine festivalech po celé Evropě. V České republice můžete její tvorbu vidět na letošním LUSTRu úplně poprvé.
Andrew Tseng je holandský výtvarník pohybující se v průsečíku ilustrace a umění. Po získání bakalářského diplomu z psychologie pokračoval ve studiu ilustrace na Utrecht University of the Arts. Nebojí se dynamické neproporční kompozice, která dodává zobrazovaným tématům lehce mimozemskou podobu, divokých a kontrastních barevných kombinací ani karikatur nejrůznějších společenských archetypů, které zasazuje do absurdních příběhů. V jeho práci je vždy přítomný humor, téměř vždy s notnou dávkou sarkasmu. V roce 2019 byl platformou Fontanel zařazen mezi deset nejzajímavějších holandských designérů, kteří v témže roce dokončili studia.
Egle Zvirblyte (*XY) je litevská ilustrátorka, designérka a umělkyně žijící v Londýně. Její styl je snadno rozpoznatelný díky živým barvám, výrazným linkám a funky atmosféře, nejčastěji prezentuje silné a sebevědomé ženské postavy. Kromě toho, že strávila více než dvanáct let v Londýně, žila v Melbourne, Tokiu, na Bali a v Barceloně a pracovala pro klienty po celém světě v oblasti brandingu, reklamy, produktového designu, hudby a módy. V poslední době se specializuje i na malbu murálů. Vedle své komerční práce Egle vystavovala v New Yorku, Miami, Londýně, Tokiu, Melbourne, Madridu, Miláně, Dublinu, Curychu, Barceloně, Bruselu a Utrechtu.
Paul Waak (*1984) je malíř, sochař a ilustrátor usazený v Berlíně. V jeho hravých a pestrobarevných figurativních pracích můžete vysledovat vlivy art brut a lidového umění, stejně tak jako post-internetové kultury a subkultur mladistvých. Jeho přístup k tématům tak existenciálním a archetypálním jako je láska, smrt, násilí, přátelství nebo krása je hravý i satirický zároveň. Waakova tvorba je čtverácká a znejisťující, na jednu stranu metaforická, na druhou zároveň přímá a jednoduchá. Paul Waak vystudoval vizuální komunikaci na Universität der Künste Berlin a malbu na Hunter College v New Yorku a vystavoval v galeriích po celém světě, např. v YUI Gallery, New York, Kunsthalle Exnergasse ve Vídni, v Good Mother Gallery v Oaklandu nebo ve Weserhalle Berlin.