O LUSTRU

LUSTR festival je největší přehlídka ilustrace u nás a jedinečná příležitost vidět to nejlepší a nejčerstvější ze současné ilustrační tvorby na jednom místě v Praze. Jsou tu zastoupeni čeští, slovenští ale i zahraniční tvůrci a prezentují svá díla formou individuálních instalací, ze kterých vystupují ilustrace do dalších rozměrů.

Krom toho festival nabízí sérii workshopů, přednášek, koncertů a projekcí, a nechybí ani divácká soutěž o nejoblíbenějšího ilustrátora. Cílem festivalu je poskytnout ilustrátorům platformu pro předávání zkušeností, proškolit je v nových postupech tvorby, zprostředkovat workshopy se zahraničními profesionály a ukázat, že ilustrace jako umělecká forma má své místo i v komerční sféře.

Festival LUSTR vznikl pod taktovkou knihkupectví PageFive v roce 2014. Tento první ročník se konal v prostorách galerie Microna a stal se tak prvním festivalem ilustrace u nás. Druhý ročník 2015 se odehrával v čtyřpatrovém domě v Cihelné ulici a zde také našel útočiště i o rok později. V roce 2015 výstavu navštívilo 1100 lidí a v roce 2016 celkem 1800 návštěvníků.

První tři ročníky festivalu LUSTR se konaly pod záštitou letenského knihkupectví PageFive, které za něj a další výstavní činnost vyhrálo cenu Czech Grand Design 2016 v kategorii Obchod roku. Od roku 2017 probíhá festival také ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy, která poskytla festivalu prostor v Hybernské 4. Festival organizuje spolek LUSTR festival ilustrace z.s., jeho zakládajícimi členy jsou Naděžda Bilinová, Klára Hájková a Jana Horáčková.

ÚČAST

Výstavní program festivalu byl do roku 2019 založen především na prezentaci mladých talentů na poli ilustrace, v roce 2020 přibývají i další kurátorované výstavy. Volný showcase ilustrátorů přihlášených prostřednictvím open callu se letos otevírá poprvé pouze pro autory, kteří na LUSTR festivalu dosud nevystavovali, a to nově ve dvou sekcích: volné ilustrace a komiksu. Z přihlášených zájemců vybere vystavující odborná porota do konce června.

KONTAKT

Nadia Bilinová

Ředitelka festivalu, produkce

info@lustrfestival.cz

+420 774262553

Barbora Müllerová

Produkce, dramaturgie výstavního programu

hello@lustrfestival.cz

Jana Jarošová

Produkce, dramaturgie výstavního programu

opencall@lustrfestival.cz

Nikol Klevcovova

PR

nikol.klevcovova@gmail.com

Workshopy

info@vzletna.cz

www.vzletna.cz

 

CzechIllustrators

info@czechillustrators.cz

www.czechillustrators.cz

 

PODPORA

Festival je realizován za finanční podpory Hl. M.Prahy, Městské části Praha 1, Státního fondu ČR a Ministerstva kultury ČR.