Projekt REMIX COMIX, byl podpořen dotaci Kreativní Evropa a je sestaven z konsorcia 6 partnerů nás LUSTR festival ilustrace z.s. (Praha, Česká republika), Multimedia Centre Ice Art (Novi Sad, Srbsko), Stiching Zid (Amsterdam, Nizozemí), FORUM LJUBLANA (Lublaň, Slovinsko), Agencija Komunikart (Pančevo, Srbsko), Foundation Novi Sad, Evropské město kultury 2022, Novi Sad, Srbsko).

Remix Comix je projekt, jehož cílem je vytvořit novou a rozmanitou nadnárodní scénu současného komiksu pro umělce, spisovatele, vědce, aktivisty a básníky z Česka, Nizozemska, Srbska a Slovinska. Tým Remix Comix věří, že komiksy mohou a měly by přispívat k inkluzivnímu evropskému dědictví ve všech různých oblastech: umění, vzdělávání, veřejný život a samozřejmě v muzeu.

 

Jak si můžeme představit různé pohledy na sdílené evropské dědictví? A jaké příběhy by se měly vyprávět a jaké příběhy by se měly změnit? Jaká je budoucnost komiksu, ve světě umění a ve společnosti jako celku? Jak se mohou karikaturisté a komiksoví umělci zapojit do otevřeného dialogu s kulturními podnikateli, pedagogy a aktivisty?

Praha

Česká rezidence se odehraje v termínu 1. až 15. července 2023 v Praze. Hlavní výstupem je muralová malba na stěně vyhlášené kavárny Vnitroblock, jejíž podoba bude výsledkem skupinové práce rezidentů.

Pražská odnož s názvem Mezikrok má za cíl větší medializaci problematiky dětských domovů a aktivizace veřejnosti s důrazem především na výzvy, kterým při odchodu z dětských domovů čelí mladí dospělí.

Více o rezidenci:

REMIX COMIX PRAHA

MEZIKROK

Novi Sad

Tvůrčího 14denní rezidenčního pobytu ve městě Novi Sad od 17. do 31. října 2022 se zúčastnil komiksový tvůrce Tomáš Staněk.

Amsterdam

ZID Theater – City Art & Performance Center pořádá druhý rezidenční program v rámci nového projektu „Remix Comix“, který se bude konat v Amsterdamu od 1. do 14. května 2023. Do projektu se přihlásila a byla vybraná Miroslava Konečná. Těšíme se na její tvorbu.

Ljublana

Do Ljubljany v říjnu vyšleme za festival LUSTR Terezii Unzeitigovou.
Rezidence proběhne pod odborným dohledem týmu vydavatelství Stripburger, které jako první ve Slovinsku začalo nabízet prostor alternativnímu komiksu.
Výsledkem rezidence bude murálová malba na zeď v legendární ulici Metelkova, kde sídlí i samotná kancelář nakladatelství. Zdrojem inspirace pro kolektivní práce mezinárodního týmu umělců budou principy DIY kultury a komunitní život. S ohledem na tato klíčová témata vybrala na rezidenční pobyt porota právě Terezii, která dlouhodobě svojí uměleckou prací komentuje současné společenské dění a klimatickou krizi. Ve své angažované ilustraci a komiksu jde do hloubky a její zájem o problematiku často ústí i v činy mimo papír a tužku.

Rezidence se bude konat v Lublani od 20. září do 4. října 2023 a naváže na komiksový festival TINTA v termínu od 4. do 7. října.

Pančevo

Na rezidenci Remix Comix do Pančeva vyšleme Lucii Lučanskou.
Lucie se výrazně zapsala do povědomí české, ale i světové alternativní ilustrátorské scény. Její naivistický styl stojí na výrazné inkoustové lince svérázně připomínající iluminace středověkých kánonů. Divákovi ve své práci často předkládá svět plný alchymistických a magických výjevů. V jejím portfoliu naleznete vedle komiksových perel i murály či ilustrace pro hudební plakáty. V současnosti sklízí úspěchy s Knihou vnímání, kterou vydalo v minulém roce nakladatelství LUX a která se umístila na prvním místě soutěže Nejkrásnější česká kniha v kategorii autorská kniha.

Rezidence se bude konat v srbském městě Pančevo od 10. do 24. října 2023.