POROTA 2022

POROTA

1

VOLNÁ ILUSTRACE

JURAJ HORVÁTH

ilustrátor, grafik, pedagog a nakladatel (Baobab). Jeho knížky si vysloužily nesčetná ocenění u nás i ve světě (zejm. Bologna Prize Best Children’s Publishers of the year a ocenění Nejkrásnější kniha světa  na Lipském veletrhu knih). Od roku 2003 vede Ateliér ilustrace a grafiky na pražské UMPRUM. Deset let organizoval Tabook — festivalové setkání malých nakladatelů v Táboře, doprovázené skvělým výstavním programem českých i zahraničních ilustrátorů, vedl také pražskou a táborskou galerii ilustrace Baobab. Letošního LUSTRU se zúčastní jako porotce sekce volné ilustrace. Má obzvláště rád tři místa, kam se vrací — kopec Melechov, soutok Dunaje a Moravy a rudou Bolognu, a také víc než tři ilustrátory, kteří nejsou ilustrátory: Tove Jonsson, Jockuma Nordströma, Blexbolexe…

HANA ŘIČICOVÁ

připravuje podcast týdeníku Respekt a působí jako moderátorka Českého rozhlasu Radia Wave. Současné ilustraci se jako novinářka věnuje dlouhodobě, od roku 2020 například v rámci rubriky Jak se máte? sledující české umělce a umělkyně v době pandemie na webu Respektu. Je součástí pořadatelského týmu multižánrového festivalu Luhovaný Vincent. Poslední dobou je hlavně doma, kde si ráda čte nebo prohlíží časopisy, tančí na obrovském koberci a prozkoumává svoji nově nalezenou vášeň pro mlsání laciných sladkostí. Ve volném čase nejraději kouká do mobilu.

MAGDALENA RUTOVÁ

mladá česká ilustrátorka a provozovatelka linorytecké fotobanky Linostock.com. Ilustrovala řadu krásných knih, za tu poslední – autorskou, nazvanou Meanwhile – Mezitím – byla zařazena do užších nominací na titul Ilustrátor roku 2021, na kontě má také Zlatou stuhu za Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse. Letošního LUSTRU se zúčastní coby porotkyně sekce volné ilustrace. Má ráda kreslení v nevhodných podmínkách, svoje i cizí děti, Kae Tempest, chození do výtvarných potřeb a rodinné oslavy.

IVANA PECHÁČKOVÁ

v roce 1995 založila a dodnes vede nakladatelství Meander, které vydává umělecké knihy pro děti. Je také autorkou několika dětských knížek a několika desítek překladů knih pro děti i dospělé, zakladatelka festivalu Děti, čtete?, členka představenstva SČKN, kde předsedá Komisi pro dětskou knihu. Bývalá vodačka a skautka. Několikrát se vypravila na Camino a sama v říjnu ušla do Santiaga de Compostela 800 km. Má ráda umění, hory a odmala tenis. Pro kvalitní českou literární tvorbu pravidelně nadchává nejmladší generaci výtvarníků, kteří už v Meandru ilustrovali více než pět desítek knížek.

2

KOMIKS

BRANKO JELINEK

všestranný komiksový tvůrce známý díky grafickým novelám o Oskaru Edovi. Za autorskou knihu Oskar Ed: Můj největší sen získal v roce 2016 hned dvě ceny Muriel: za nejlepší scénář a za nejlepší původní knihu. V letošním roce se v rámci festivalu LUSTR zhostí role porotce komiksové sekce. Má rád díla, která nechávají divákům a čtenářům široký prostor pro vlastní interpretaci. Mezi jeho oblíbené tvůrce patří David Lynch, Charles Burns, Daniel Clowes nebo Chris Ware. Aktuálně pracuje na další knize o Oskaru Edovi

KATEŘINA ČOPJAKOVÁ

literární a komiksová kritička publikující v Respektu a na Heroine.cz a redaktorka Radia Wave. Jako porotkyně se také podílela na udílení cen Muriel. Má ráda temné a zneklidňující komiksy americké, evropské i japonské provenience.

BARBORA SATRANSKÁ

ilustrátorka, mladá tvůrkyně autorských komiksů a studentka Ateliéru ilustrace a grafiky na pražské UMPRUM. Za své práce už stihla dvakrát vyhrát cenu Muriel za nejlepší studentský komiks – poprvé v roce 2019 za mysteriózní turistický průvodce Spořilov a znovu o rok později za povídkovou sbírku Hospodský, průvodčí, truhlář, cukrářka, farář, vitrážista, řezník, restaurátor a sociální pracovnice. Ráda nachází věci na ulicích a chodí brzo spát.

JULIÁNA CHOMOVÁ

ilustrátorka, komiksová kreslířka a sítotiskařka s láskou k experimentování. Její poslední komiks Spiritistky se scénářem Kláry Vlasákové byl oceněn v rámci soutěže Book In Progress a autorka za něj byla nominována na titul Ilustrátor roku 2021 v rámci cen Czech Grand Design. Ráda dělá věci jinak, s důrazem na autenticitu projevu.

3

ZA LUSTR

BARBORA MÜLLEROVÁ

se na festivalu LUSTR dramaturgicky podílí od roku 2020. Pracuje jako ilustrátorka a designerka knih a také jako odborná asistentka v ateliéru Grafický design 2 na Fakultě umění a designu na UJEP v Ústí nad Labem. V současné době dokončuje disertační práci o využití kresby ve vizuálním aktivismu, ve volném čase se věnuje vydávání ilustrátorského magazínu Fůd, kapele a wing chun kung fu. Má ráda ziny a divočinu, v přírodě i v kreslení.

JANA JAROŠOVÁ

se k organizačnímu týmu LUSTRU přidala na podzim 2021. Jako kurátorka působí v plzeňské galerii Moving Station, kde se stará o výstavní program, působí také v nakladatelství a knihkupectví ArtMap a jako ilustrátorka na volné noze. Vystudovala obor Arts and Humanities na skotské University of Dundee a ve zbylém čase nejraději jezdí ve skateparku na bruslích nebo je ve zkušebně se svojí kapelou.

NADĚŽDA BILINOVÁ

Ředitelka a spoluzakladatelka festivalu LUSTR a kreativního vzdělávacího centra Vzletná. Na poli ilustrace se pohybuje dlouho, i když sama nekreslí – věnuje se především organizační a kurátorské stránce. Má ráda českou ilustraci, básničky Jiřího Žáčka s ilustracemi Adolfa Borna, skoro všechny knížky nakladatelství Baobab a také pokaždé nové vystavující LUSTRu. Obdivuje kreativitu, odvahu jít si za svým snem a cílevědomost dělat, co člověka baví.